Той отличи факта, че за първи път за поста има кандидат от средите на прокуратурата, тъй като досегашните главни прокурори не са влизали в съдебна зала като прокурори. Иван Татарчев бе адвокат, Никола Филчев - професор по право и академичен учен, такъв бе и проф. Борис Велчев, а Сотир Цацаров - съдия по наказателни дела. За първи път има вътрешно съгласие в самата прокурорска колегия по отношение на номинациите, а така не беше по времето, когато бе излъчен Цацаров. Самият факт, че има само 1 кандидат, определя кой ще бъде следващият главен прокурор, обясни Гълъбов.
Бе изгубено време за безсмислени консултации, за сметка на смислен дебат за това дали ни е необходим в същия вид мандатът на главния прокурор, който е много дълъг (7-годишен). В началото на промените това бе необходимо, за да се гарантира стабилността на прокуратурата, сега вече не е така, както и част от неговите правомощия вече нямат смисъл, посочи политологът.
Ако министър Кирилов бе направил алтернативна кандидатура, означава, че зад нея стои правителството, а това носи още критики за намеса на изпълнителната власт в съдебната. Затова разбирам, че последва единното становище на ВСС, каза доц. Гълъбов.
На протестите има опасения за стила на прокуратурата, която започна да изгражда Иван Гешев - по-твърда и по-активна роля на Спецпрокуратурата. Сред протестиращите има и много мнения, че това би създал сериозни опасения за защита правата на гражданите и риска от целенасочено действие срещу определени хора и среди. Предстои да видим докъде ще се стигне, но да не забравяме, че водеща роля има съдът. Не мисля, че ще се стигне до радикални действия от страна на прокуратурата, допълни доц. Антоний Гълъбов.
Относно политическите послания на протестиращите - да не забравяме, че предстоят местни избори, които ще са вероятно тежки, с непочтени кампании, посочи политологът.
Цялото интервю на Елена Крушкова с доц. Антоний Гълъбов е в прикачения файл.
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..
Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешно - партийна..
Песимистично са настроени пловдивчани спрямо новия кабинет на ГЕРБ-СДС, БСП и Има такъв народ, подкрепен от Алианса за права и свободи. Едни смятат, че е добре да има правителство, за да не влизаме отново в изборна спирала, други не вярват правителството да има перспектива, а на трети предложението им напомня за тройната коалиция с премиер..
Президентът Румен Радев връчи мандата на Росен Желязков, който беше посочен за министър-председател от ГЕРБ-СДС . Кандидатът за премиер беше обявен от Теменужка Петкова. "Взехме единодушно решение Росен Желязков да получи проучвателния мандат за съставяне на правителство. Той е преминал през всички етапи на държавната администрация. Безспорен..
Ще доведе ли плащането на 20% ДДС на държавата при продажба на жилище до нов скок в цените на имотите? Според експерта по сделки с недвижими имоти Мирослав Язов цените им ще се повишават през идните години не само заради ДДС, данъци и др., а и поради новите изисквания към качеството и вида на новите строежи. По думите му ще има голямо преместване..