Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив и Леуварден със съвместен проект

„Докато тя пее“ е съвместен музикален проект на Пловдив Европейска столица на културата 2019 и Леуварден – Европейска столица на културата 2018, който обединява артисти, представители на идишката, българската и ромската култура. Интензивната работа на група професионални изпълнители продължава вече втора година, като за пръв път резултатите от нея бяха представени в Холандия  по време на закриването на Европейска столица на културата там, а сега предстои да бъде показани и в Пловдив.

Събитията ще се състоят в три поредни дни, като началото ще бъде поставено с отворена дискусия на тема „Силата на жената и нейното място в различните култури“. Тя ще се проведе на 31 юли от 19 часа в СКЛАД, 4 ет., вляво и в нея ще се включат певиците Лусет ван дер Берг, Мария Пашева и Гинка Цер. Трите дами ще разкажат за традициите в техните общности и ще представят присъствието на жената във фоклора. Те ще изпълнят песни от всеки етнос, които разказват за важната мисия на девойката, майката и бабата в обществото.

Изявите на трите професионални изпълнителки ще продължат и по време на Международния фолкорен фестивал на 1 август от 19:00 часа на открита сцена пред Общината на пл. „Стефан Стамболов“. Към тях ще се присъединят музикантите Мирослав Турийски, Кристиан Желев и част от оркестър „Брестовица“ На 2 август от 16:00 часа в двора на еврейска синагога „Цион“ в Пловдив (ул. „Елиезер Калев“ 6) в културното пътуване ще се включи и Луцет ван дер Берг, инициатор на проекта и представител на идишката култура. Входът за събитията е свободен!

Участници в проекта:

Луцет ван дер Берг - певицата е инициатор на проекта. Тя е представител на идишката култура. Луцет е един от водещите гласове на новото поколение идишки певци. Участвала е в театрални постановки, концерти и фестивали в Европа и Северна Америка. „Докато тя пее“ е един от специалните музикални проекти, които Луцет развива като част от програмата на Леуварден 2018.

Мария Пашева ще представи българската култура в проекта. Тя е известен изпълнител на странджански и тракийски народни песни. Завършила е музикално училище "Филип Кутев" в град Котел. Певицата има множество международни участия и е била вокалист на няколко традиционни оркестъра.

Гинка Цер е певицата, която ще представи ромската култура. Нейните вокални възможности са с широк диапазон на изпълнение - Гинка изпълнява чудесно както ромски песни, така и българска народна музика. Има дългогодишна професионална практика и е един от утвърдените изпълнители на родопски песни.

Интервюто с мениджъра на поекта Станислава Ташева е в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Пътна връв" на Наталия Делева вече на български език

Нова книга на ИК "Жанет 45", в програма "Точно днес" представяме " Пътна връв " с авторката  Наталия Делева .  „Пътна връв“ е фин, въздействащ роман за последствията от семейното насилие върху децата през погледа на жена, напуснала родината си, която се опитва да изгради нов живот. С помощта на терапия, тя започва да осмисля преживяното..

публикувано на 16.07.25 в 06:53

Теодосий Спасов представя в Пловдив новия си проект

Теодосий Спасов ще представи новия си проект Balkan moods тази вечер в Малката раннохристиянска базилика, в Пловдив, съобщават организаторите от „Камерна сцена Пловдив“ и международния младежки фестивал „Кръстопът“. Проектът е плод на сътрудничеството и алхимията между петима артисти, които представят нов репертоар за квинтет, отличаващ..

публикувано на 16.07.25 в 07:30

Проф. Людмил Ангелов за конкурса "Милчо Левиев"

В оспорваната клавирна надпревара на Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ се включиха най-изявените и талантливи млади пианисти в България на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част на концертния подиум на НУМТИ „Добрин Петков“, талантливите младежи участваха в майсторски класове и творчески семинари,..

публикувано на 14.07.25 в 14:05

Великите европейци - Хайнрих Шлиман, втора част

През 60-те години на ХІХ век, преди да стигне до откриването на Троя, тогава все още непрочутият Хайнрих Шлиман първо изследва острова на цар Одисей – Итака, където не намира нищо особено. После минава през Микена, градът на цар Агамемнон, а също и през Тиринт.  Когато стъпва на егейското крайрежие на Турция, той първо отива в селото Бунарбаши,..

публикувано на 14.07.25 в 13:41

Преге - предаване за света на книгите, 12 - 18 юли

В предаването за книги на Радио Пловдив на 1 2 . 07. 202 5 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Ърскин Колдуел. Божията нивица. 216 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Иън Макюън. Изкупление. 402 стр., 6А, Колибри, 2025. Капка Касабова. Анима. 480 стр., 7А, ICU, 2025. Сю Хинсенбъргс...

публикувано на 14.07.25 в 10:36