Събитията ще се състоят в три поредни дни, като началото ще бъде поставено с отворена дискусия на тема „Силата на жената и нейното място в различните култури“. Тя ще се проведе на 31 юли от 19 часа в СКЛАД, 4 ет., вляво и в нея ще се включат певиците Лусет ван дер Берг, Мария Пашева и Гинка Цер. Трите дами ще разкажат за традициите в техните общности и ще представят присъствието на жената във фоклора. Те ще изпълнят песни от всеки етнос, които разказват за важната мисия на девойката, майката и бабата в обществото.
Изявите на трите професионални изпълнителки ще продължат и по време на Международния фолкорен фестивал на 1 август от 19:00 часа на открита сцена пред Общината на пл. „Стефан Стамболов“. Към тях ще се присъединят музикантите Мирослав Турийски, Кристиан Желев и част от оркестър „Брестовица“ На 2 август от 16:00 часа в двора на еврейска синагога „Цион“ в Пловдив (ул. „Елиезер Калев“ 6) в културното пътуване ще се включи и Луцет ван дер Берг, инициатор на проекта и представител на идишката култура. Входът за събитията е свободен!
Участници в проекта:
Луцет ван дер Берг - певицата е инициатор на проекта. Тя е представител на идишката култура. Луцет е един от водещите гласове на новото поколение идишки певци. Участвала е в театрални постановки, концерти и фестивали в Европа и Северна Америка. „Докато тя пее“ е един от специалните музикални проекти, които Луцет развива като част от програмата на Леуварден 2018.
Мария Пашева ще представи българската култура в проекта. Тя е известен изпълнител на странджански и тракийски народни песни. Завършила е музикално училище "Филип Кутев" в град Котел. Певицата има множество международни участия и е била вокалист на няколко традиционни оркестъра.
Гинка Цер е певицата, която ще представи ромската култура. Нейните вокални възможности са с широк диапазон на изпълнение - Гинка изпълнява чудесно както ромски песни, така и българска народна музика. Има дългогодишна професионална практика и е един от утвърдените изпълнители на родопски песни.
Интервюто с мениджъра на поекта Станислава Ташева е в звуковия файл.Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..
В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..
„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..
Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..
Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности; Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..