Изложба „В тайнството на светлините” на Елена Парушева се открива в Галерия Виа артис. Експозицята е реализирана първо в Париж през 2018 г. и е включена в програмата на Европейската година на културното наследство. В България беше представена през юни в Ямбол, а от 1 август ще бъде експонирана в Пловдив, Културна столица на Европа за 2019.
Елена влиза в областта на интерактивното изкуство още с първите си творби в България. Връщайки се към произхода на своята концепция, тя създава творби, основани на движение, прозрачност, повторение и светлина. Тя разкрива невидимото и поставя видимото на заден план. Играе със слоеве от тюл и прозрачност; рисува със сенките на урбанистичен елемент, които тя отдавна използва – решетъчния електрически модул.
Човек се изненадва от електрическите стълбове, които са начертани върху меки платове, памучни облаци или окачени сфери. Това епослание за връзката, която човек има с машината и нашата зависимост от технологията.
Елена кани зрителя да влезе в нейното електрическо приключение, да види своя портрет в геометричните разрези на решетката, да се опита да завърши пъзела, да задейства движения и светлини.
Концепция
Първоначалната идея за търсенията на автора в областта на околната среда идва през 1999при публикуването на една конвенция между френското правителство и EDF-ElectricitedeFrance (Електрисите дьо Франс), според която пилоните за ниско, средно и високо напрежение, които служат за поддръжка на линиите за транспорт на електричество, ще изчезнат завинаги. Те ще освободят от присъствието си френския пейзаж до 2012 в Парижкия район и до 2030 в цяла Франция.
Мрежата за електроснабдяване ще минава под земята.
Целта на тази конвенция е свободен пейзаж и чист хоризонт.
Търсенията на авторката са да запази няколко последни екземпляра от тези конструкции като символ на нашата епоха – епоха на стомана и бетон.
От рисунките, вдъхновени от металните конструкции гиганти, тя стига до решения за монументални инсталации, скулптури, фотографии, инфографии, етюди на светлината...Т
Творческа биография Родена на 10.08.1959 г. в Ямбол, България.
Завършила е „Изящни изкуства“ във Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“ при проф. Станислав Памукчиев.Работи и живее във Франция от 1991 г.Нейните творби са ориентирани към „Изкуството и околната среда“, работи в областта на пластиката, инсталациите, акциите, живописта, фотографията, инфографията.
През 1999 г. основава художественото движение „Electric Art (Електрическо изкуство)“ и работи по проекти, които превръщат кули за високоволтови електропроводи, вятърни мелници или антени в произведения на изкуството.
Нейни творби са притежание на:
- Колекция „Chalmers“, Гьотеборг (Швеция)
- Колекция „Spie“, Ротердам (Холандия)
- Фондация „Doble“, Морисвил (САЩ)
- Колекция „Altalink“, Калгари (Канада)
- Музей за съвременно изкуство, Арден (Франция)
- Фондация „Calouste Gulbenkian", Лисабон (Португалия)
- Министерство на културата (България)
- Музей на модерното изкуство „Петер Лудвиг“ (Германия)
- Национална галерия, София (България)
- Художествена галерия „Жорж Папазов“, Ямбол (България)
- Фонд за съвременно изкуство на БЛОА (Франция)
- Фонд „13 века България“ (България)
Самостоятелни изложби, пърформанси и акции на Елена Парушева са организирани в Женева, Франкфурт, Париж, Мюнхен, Лисабон, Осло, Сантяго, Сеул. Има 18 самостоятелни изложби във Франция, 6 самостоятелни изложби в България и групови изложби в Барселона, Брюксел, Виена, Шотландия, Париж, Ню Йорк и много български градове.
В Панагюрище започват тържествата, посветени на 75-тата годишнина от откриването на Панагюрското златно съкровище. Те ще протекат в рамките на четири дни. Програмата включва поредица от съпътстващи събития, като кулминацията ще е на 8- ми декември, денят, в който преди 75 години братята Павел, Петко и Михаил Дейкови откриват тракийския..
В Пловдив археологическият обект ОДЕОНА част от Форумен комплекс на Филипопол, отваря врати като сцена за провеждане на културни събития. За Одеона ще разкажат археологът – проучвател на обекта Мая Мартинова – Кютова и арх. Румяна Пройкова - съратница и част от екипа на покойната вече арх. Вера Коларова, автор на проекта Музикални домакини..
Регионален етнографски музей – Пловдив открива изложба „ Медникарството – древно и вечно “. Музеят в Стария град ни кани на новата изложба, която ще бъде открита от 17:30 ч. в присъствието на майстори медникари. Експозицията ще ни потопи в дълбоките традиции и история на медникарския занаят – изкуство, което съчетава естетика и..
Книгата „Романът на една жена без качества“ от Ралица Николова ще бъде Кклуб „Петното на Роршах“ – Литертурен салон Spirt & Spirit. Главите в книгата носят названията на дните от седмицата. Разказът върви от първо лице, единствено число и е кунструиран като дневник, без историята да е изцяло биографична. Модератор ще бъде Ина Иванова...
Творческо обединение "Collegium pro arte+" към Националната художествена гимназия "Цанко Лавренов" ще открие "Празнична изложба" тази вечер, от 18:00 часа в галерия "Piesa", ул. "Оборище" 10А, Пловдив. В експозицията ще бъдат представени живописни творби, графики и фотографии в разнообразни стилове и техники. Участват всички..