Премиерът Бойко Борисов и министърът на земеделието и храните Десислава Танева пристигнаха в Пазарджик заради продължаващите протести на стопаните срещу унищожаването на домашните прасета.
Те бяха посрещнати от кмета Тодор Попов и областния управител Стефан Мирев.
Борисов отказа да разговаря с медиите, но даде знак, че идва, за да тушира напрежението, породено от драстичните мерки срещу африканската чума по свинете.
В пленарната зала на Община Пазарджик Борисов и Танева провеждат среща, на която се обсъждат предприетите мерки за ограничаване разпространението на африканската чума по свинете. Срещата е с кметовете на протестиращите срещу чумата села в Пазарджишка община.
Протестиращи стопани на домашни прасета не са допуснати на срещата.
При пристигането на премиера кметовете му връчиха декларация с искане за максимално удължаване на срока за доброволно ликвидиране на животните от т. нар. "заден двор". В документа се настоява още ясно и точно да бъде казано каква ще е сумата за обезщетение и кой ще има право да я получи.
Стотици земеделски стопани от Пазарджик и региона се събраха този следобед в центъра на Пазарджик, за да изразят несъгласието си с разпоредбата за принудително умъртвяване на животните от т. нар. "заден двор".
В 20-километровата санитарна зона попадат всичките 31 села на община Пазарджик и още 44 населени места в други общини на областта.
Кметовете са категорични, че след 2 август, когато е крайният срок, няма да допуснат в селата си екипите за принудително ликвидиране на прасетата.
Епизоотичната обстановка в Пловдивска област остава усложнена по отношение на заболяването шарка по овцете и козите. Към момента броят на констатираните огнища в област Пловдив е 94. Броят на засегнатите животни в областта е около 9 000. В тази връзка Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) със заповед на Изпълнителния директор..
През месец юли, пазарджишките пожарникари са реагирали на 321 произшествия, като от тях 99 са пожари. Продължава засиления мониторинг на рисковите територии - горски и земеделски площи. И през този сезон , над 85 процента от пожарите са предизвикани от човешка престъпна небрежност. Втората причина е неизправна земеделска техника. Най-много са..
Днес главно над Западна България ще се развива купесто-дъждовна облачност. Ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици, като по-интензивни ще са явленията в крайните западни райони и в планините. Има условия и за градушки. Предимно слънчево ще се задържи времето в Централна и Източна България . Вятърът в Западна България ще започне да..
Община Пловдив ще усвои максимално средствата, отпуснати по инвестиционната програма на МРРБ за реализиране на големи инфраструктурни проекти в града. Това увери пловдивският кмет Костадин Димитров, който отговори на питане на съветниците от групата на „Независими за Пловдив“. В него те изразяват безпокойството си от липсата на напредъкт на..
До 18-ти август ще бъдат отстранени всички течове в новата сграда на детска градина „Каменица“ в Пловдив. Това става ясно от отговор на заместник-кмета по строителство Хакъ Сакъбов на питане на общинските съветници от ПП-ДБ доктор Борислав Матеев и Владимир Славенски. Нередностите ще бъдат отстранени за сметка на фирмата изпълнител. „След..