Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Посланията в „Седмица на съвременното изкуство“- 2019

Изложбата „Седмица на съвременното изкуство“ ще бъде открита на 1-ви септември в Баня „Старинна“ и двата етажа на „Склад“. За 25-ти път ще видим творби на световно известни творци като Бил Виола, Яйои Кусама, Уте Рихтер, Бенедикт Партенхаймер, автори от страната и Пловдив. Експозицията е част от календара на Пловдив’ 2019.

Куратори са Илина Коралова от Германия и Емил Миразчиев.

Художниците търсят отговор на въпросите за промените в климата, изчерпване ресурсите на планетата и алтернативните решения, свръхпроизводството, ролята на хората в изкуството и новото мислене, което може да промени света.

Според Йоханнес Артинян от група „7+1“, в обществото има голяма тревожност, което ни прави глупави консуматори. Важно е публиката да се образова и първата стъпка са децата. В съвременната живопис има всичко, включително и класическа живопис. Художниците имат позиция отвъд чистата естетика и могат да реагират мигновено със своите послания. Затова връзката с изкуството може да промени нашето бъдеще, така ставаме по-чувствителни към околната действителност, посочи Емил Миразчиев.

Интервюто с куратора Емил Миразчиев е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Великите европейци - Алън Александър Милн

На този свят има два вида хора – едните харесват Мечо Пух, другите го обожават. Да, чувал съм, че според някои Малкият Принц на Екзюпери например звучи прекалено романтично, дори леко лигаво. Срещал съм объркани души, които не просто не харесват, а направо не понасят историите за Алиса на Луис Карол. Единственият човек обаче, който със сигурност не е..

публикувано на 04.04.25 в 12:25

Проф. Георги Каприев гостува в "Срещи"- те тази събота

Много са въпросите, които проф. Георги Каприев поставя в книгата си "Българските разломи".  Аз си избирам ето този -защо преходът ни склерозира в трудна за променяне структура?  И наистина ли всичко, което ни се случва днес, е още от началото на българската обществена тъкан?  Защо ни липсва духовен аристократизъм??? Слешайте розговора в предаването..

публикувано на 04.04.25 в 10:21

Петя Доненчева открива изложба в ГХГ

Младата пловдивска художничка Петя Доненчева открива изложба маслена живопис в Градската художествена галерия. Представя 74 картини, които са рисувани през последните 4 години.  Платната разкриват свят, в който се съчетава класическият натюрморт  с емоцията на съзерцателния пейзаж. Характерни за Доненчева са наситените цветове. Изложбата носи..

публикувано на 04.04.25 в 06:42

„Диоклецианополис – кръстопът на времето“ започва в Хисаря

Античният фестивал „Диоклецианополис – кръстопът на времето“ се открива днес в Хисаря. Това е второто му издание като тази година ще бъде посветен на един от най-вълнуващите аспекти на всяка култура – храната и гастрономията. Диоклецианополис, познат със своето богато историческо наследство, ще възкреси традициите на древните цивилизации, които..

публикувано на 04.04.25 в 05:39

Неда Антонова с нов роман за едно пътуване по ръба на живота

В ЕС един от всеки 5 смъртни случая (сред 15-19 годишните) е причинен от умишлено самонараняване – и това е втората (след транспортните произшествия) най-разпространена причина за смърт сред тинейджърите. В България средно по едно дете на ден прави опит за самоубийство, като 5% от опитите завършват с трагичен край.  Темата силно провокира нашата..

публикувано на 03.04.25 в 09:00