Проф. Атанас Тасев е енергиен експерт, който коментира бъдещето на АЕЦ „Белене“ и факта, че сега е време проектът да се извади от фризера. Добрата новина е, че 13 компании искат да участват в АЕЦ „Белене“.
България не отстъпва от условието, че централата трябва да се строи изцяло на пазарен принцип, без държавна гранция и без договор за изкупуване. Така се отсяват несериозните играчи, които започват да извиват ръце с процедура за обжалване и удължаване на срокове. При максимална прозрачност се провежда всичко с участие на Парламента. Интересно е, че трима са основните играчи: „Росатом“ е на първо място, защото е собственик на технологията и без негоно участие обектът не може да бъде завършен. Оферти са подали и компании от Корея и Китай, тъй като имат опит при управление на подобни проекти. Любопитно е съчетанието на другите две компании, които ще участват при структуриране финансирането на проекта, и по-скоро чрез системата за експортно кредитиране и доставка на оборудване. Обърнете внимание, че те не пресичат своите интереси. Силата на „Фраматом“ е в системите за управление, климатизация и автоматизция, докато „Дженерал електрик“ ще предостави новата турбина „Арабела“, която е 1200 мегавата и една от най-модерните в света. Това е основното не ядрено оборудване. В техническта част ще имаме най-добрите решения в момента.
Най-любопитното е, че всяка инвестиция от американска страна е необходимо да получи разрешение от Държавния департамент. Тук има геополитически елемент. Америка има намерение да участва в руски проект, а малка България ще бъде в центъра на нов геополитически контакт.
Цялото интервю с проф. Атанас Тасев, енергиен експерт е в звуковия файл.
Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..
Иновативният за страната проект за дигитална SOS гривна за жителите на община Марица продължава да действа и през 2025 година, но с намалени параметри. Той ще се финансира от Министерството на труда и социалната политика. За изминалите две години гривни са ползвали 184 души, сега ще са само 67, защото бюджетът е орязан. Целта на кмета..
В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..