От 10 до 18 часа днес в Цар Симеоновата градина, пред паметника на Ботев в Пловдив, се организира Свободна книжарница.
Всеки може да донесе и вземе колкото книги пожелае, при това напълно безплатно. Инициативата има за цел да събере възможно най-много четящи хора, които да обменят любими книги.
В жанрово отношение няма ограничение - романи, сборници, стихосбирки, философия, стари и нови учебници, техническа литература.
Участниците в инициативта споделят идеята, че книгите не са инструмент за печалба и идеите не могат да бъдат затворени. Книгите трябва да се споделят свободно, тъй като знанието е за всички.
„От хората за хората, без пари, без бартер. Това не е благотворителност, а солидарност!“, посочват организаторите на Свободната книжарница.
Точно днес в сърцето на Стария град започва едно от най-значимите културни събития на годината – Националните есенни изложби – Пловдив 2025 . Куратор на изложбите тази година е Весела Ножарова, а в проекта ѝ „ Частица от река“ участват 14 съвременни български художници от различни поколения. Авторите са: Антони Райжеков, Борислава Бербенко,..
Португалецът Вашку да Гама е сред най-значимите европейски мореплаватели от края на ХV и началото на ХVІ век. Това е времето на Великите географски открития, когато светът от плосък изведнъж става кръгъл; когато нови земи и богатства се търкалят навсякъде и чакат само някой да ги вземе; когато малка Европа израства до господар на света, за да му принесе..
Преди да ги извадим от употребаq да си припомним какво ни казват те, българските банкноти. Наистина ли са една невидима литературна антология? В "Срещите" с Георги Господинов си говорим по книгата му "Пукнатините на канона".
За втори път Румен Рачев представя своя самостоятелна изложба в пловдивската галерия "Червеното пони" в Стария град. В експозицията са включени 16 картини, издържани в духа на неговата характерна естестика, с музикални и фигурални композии и пейзажи. Румен Рачев е нестандартен, модерен художник, с ярко присъствие, и е еднакво влюбен в..
В сърцето на Пловдив оживява ново културно пространство – "Fantasy – Не-музей на Пловдив". Това е първият по рода си не-музей в България – място, където митове, история и съвременно изкуство се преплитат. Целта е една – по любопитен, нетрадиционен начин хората да се запознават с Пловдив. Създаден е от екипа на "Майна Таун", който отбелязва и 10 години..