Българските писатели са длъжници на травмираното от тоталитаризма поколение. Думите са на писателката Теодора Димова. И независимо, че нейният нов роман „Поразените“ не е политически, той е всички нас, които по различен начин сме засегнати от събитията и трябва да се научим да живеем и „да изричаме“ травмите си, казва писателката.
Книгата „Поразените“ бе представена в началото на тазгодишното издание на Фестивала на изкуствата „Аполония“ в Созопол.
Критиците не забелязаха християнския дух на романа. Затова съм много щастлива, че успях да намеря точно този детайл от картина на Марк Шагал /на корицата/, рисуван за един балет в Ню Йорк Защото и в това жарко лято, напоено от слънцето, в средата на картината има коса – символ на смъртта, а как ли в това поле от пшеница се появява...риба?!.
Това е абсолютно алогично, мистично, но така е и с християнския дух в романа. Той е пропит, макар че изобщо не се говори за евангелските истории, с християнски дух.
За всеки факт, споменат в романа, аз съм чела или в документални книги и мемоари или е ставало въпрос в стотиците и хилядите ми разговори с хора, чиито предци са преминали през тези събития. 75 години са изминали от тези събития, но българската литература им остана длъжник.
Наистина историци, документалисти, журналисти свършиха своята работа, но нашата литература сякаш остана назад. Нашето поколение е много травмирано от годините на тоталитаризъм и е много мъчително да се връщаш назад, да прочетеш всичките тези книги и да ги направиш художествени образи. Това зависи от психическата устойчивост и издържливост.
Не можех около една година да повярвам на това, което чета. Отраснала съм с манипулативните лъжи, те са вградени в мене и за да се взривят, както се случи през тази една година, трябваше много натрупване, за да мога да боравя с фактите.
Романът разказва за съдбите на три жени, чиито мъже са убити и как те продължават да се справят с всички трудности.
Цялото интервю с Теодора Димова – от звуковия файл:
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
С Дионисиево шествие в Пловдив ще бъде открит фестивалът „Дефиле на младото вино“, който ще продължи до неделя. Участниците в 16-то издание на фестивала са 65 , сред тях са най-добрите производители на вина и вкусни храни. Новите фирми тази година са 5, а винопроизводителите са рекорден брой – 51 . За тях и за посетителите широко отварят врати 18..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..