И защото Пловдив днес утре ще бъде хората, които оставят белег с творчеството си, в деня, когато честваме празника на града, попитахме няколко души, част от пъстрия пейзаж на хората на духа под тепетата, какво е Пловдив за тях.
Художникът Атанас Хранов, който освен десетките си изложби, сътвори и реализира идеята си „Седмото тепе“, изписвайки върху павета откъси от стихове на български поети и писатели и да ги подреди в кръг в градинката на Джумаята: Пловдив е пристанище за много хора.
Балерината Русалия Кирова, която не само свързваме с обучението на малки таланти и с цялостно развитие на балетното изкуство под тепетата, но и която беше вдъхновение на едно от най-ярките имена в българското изобразително изкуство – маестро Димитър Киров: Покрив. Аз дойдох от София, но той ме приюти.
Художникът Димитър Келбечев, който рисува въздействащи графики и запомнящи се илюстрации на книги, един от основателите на еблематичната група РЪБ, автор на графичната концепция на Европейски месец на културата през 1999-та, 20 години преди Пловдив да стане Европейска културна столица за цяла година: Понесе толкова много, но си остава хубав.
Писателката Ина Иванова, която е родена в Димитровград, но живее, твори и не крие, че продължава да е влюбена в Пловдив, автор на крехки стихове и красива проза, заредени с емоция, с награда Южна пролет за дебютната си книга и първи носител на Голямата награда на Национален конкурс за сборник с разкази: Приятелите ми, ароматът на Стария град през лятото след дъжд... усещането за свобода и времена - наслоени и живеещи едновременно.
Дамата, която десетилетия беше връзката между обществеността и Комбинатът за цветни метали Мара Русинова, гласът в полза на всички културни инициативи и творчески събития в Пловдив, които предприятието подкрепяше: Много уют, топлина и добри приятели.
Чуйте още в аудио-файла.
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..