Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шпионският скандал показа странна активност на службите

Ресорът на Мария Габриел не е маловажен

| обновено на 10.09.19 в 15:47


Председателят на Национално движение "Русофили" Николай Малинов е обвинен за шпионаж, а генерал Леонид Решетников е със забрана за влизане в България за десет години, наложена от ДАНС. Това съобщи главният прокурор Сотир Цацаров по разследването за шпионаж, за което стана известно вчера.

Малинов е с наложена парична гаранция от 50 хил. лв. и е със забрана да напуска страната.

"Чуждите организации, за които твърдим и сме събрали доказателства, че се е поставял в услуга са със седалище в Руската Федерация. Организациите са две - Общество "Двуглав орел" и Руски институт за стратегически изследвания", стана ясно от изявлението.

Пред Радио Пловдив политологът Даниел Смилов коментира, че до момента не сме имали подобна активност на българските служби, въпреки че   сериозни поводи за намеса не са липсвали като при казусите "Гебрев" и "Скрипал".  Има неочакваност в акциите на прокуратурата. Да коментираме правната страна на въпроса е невъзможно, защото нямаме информация. Казусът е сложен, но ако става дума за социологическо проучване, то трудно би било квалифицирано като акт на шпионаж, независимо от съдържанието му. Предполагам, че службите имат и друга информация.

Смилов не обвърза реакцията на МВнР за откриването на изложбата за 9-ти септември в Руското посолство и акцията на прокуратурата вчера. В първия случай отговорът на София беше оправдан и добре аргументиран, защото не става дума за пренаписване на историята. Шпионският скандал е доста сложен, тук основата е в правовата държава и законите на държавата. Не бих искал това да е някаква обща кампания, каквито и да са нейните цели, включително за харесване на десния избирател.

Със сигурност ще има изостряне на отношенията с Русия. Странно е, че е избрана организация с маргинално влияние в политическата сфера, в същото време като се вгледаме в управляващото мнозинство там е партия Атака, която е откривала кампания в Русия, гордее се със сътрудничестовото с определени личности и служби.


Даниел Смилов коментира и ресора "Иновации и младеж", който българският еврокомисар Мария Габриел получи. Не бива да се гледа на ресорите през призмата на вътрешната политика. Не трябва да се забравя, че всички държави - членки  се борят за ресори. Това е ресор с бюджет, не е малозначим. Разбира се, България можеше да получи поста на Върховен представител на ЕС за външната политика или вицепредседателски пост и тогава и  въобще и дума не може да става за сравнение.

Политологът припомни, че комисарите са длъжни да работят за интересите на ЕС като цяло, а не за държавите, които са ги излъчили. Освен това бюджетите, които се дават на ресора, не ги разпределя комисарят, защото те предварително са договорени и насочени към проектите, които ЕС си е поставил за цел да изпълни. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Въпреки протеста на „Възраждане“ нормалността у нас се връща

Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист  Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната.  „Докладът за членството..

публикувано на 25.02.25 в 10:50

Община Пловдив няма да допусне втора „Индра“

Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..

публикувано на 25.02.25 в 10:35

В този бюджет излиза, че най-важни са заплатите в МВР

Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..

публикувано на 25.02.25 в 10:12

По-малко пари, по-малко профилактика

Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..

публикувано на 25.02.25 в 09:58
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23