Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Показват „Пловдив през обектива на първите фотографи“

Народна библиотека „Иван Вазов“ – Пловдив, Държавна агенция „Архиви“ и Държавен архив – Пловдив представят албум и изложба „Пловдив през обектива на първите фотографи“ със снимки на фотографи, работили в Пловдив в периода преди Освобождението до 20-те години на XX-ти век. 

Част от фотосите по една или друга причина са останали неизвестни и дават възможност за преоткриване на събития, лица и места в града, запечатани визуално и съхранени единствено във фондовете на двете институции. 

Консултант на проекта е Иво Хаджимишев, един от най-известните съвременни български фотографи. 

Съчетаването на познавателна информация за изследователите и популярно знание за любителите на историята и художествената черно-бяла фотография, правят от албума ценен документ за културната история на Пловдив. 

Издателят в лицето на Пловдивската народна библиотека посвещава албума на 140-годишнината от създаването на библиотеката, която се отбелязва през настоящата година. 

Събитието е част от официалната артистична програма на фестивала НОЩ/Пловдив 2019, провеждаща се тази година под мотото ОБЩО МЯСТО.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Opera Open 2025 ни разкрива „Невидимите светове“ с множество премиери

Две световни премиери и четири национални премиери ще включва тазгодишното издание на фестивала Оpera Open, който ще се проведе на Античния театър в Пловдив. Програмата на форума, който ще се проведе юли и август, бе представена днес в община Пловдив в присъствието на кмета Костадин Димитров.  "Форумът е част от събитийния календар на Пловдив и..

публикувано на 04.03.25 в 12:51

Небет тепе най- сетне получи акт №16

Официалното откриване на Небет тепе ще бъде на 20 март  от 11 часа. Това съобщи кметът на Пловдив Костадин Димитров. Той допълни, че обектът получи Акт 16 и може да се пристъпи към откриването му. В церемонията по откриването със специална програма ще участва екип от Държавна опера Пловдив, съобщи още кметът. Археологическият обект ще се..

публикувано на 04.03.25 в 11:26

Преге - предаване за света на книгите, 01- 07 март

В предаването за книги на Радио Пловдив на 0 1.03. 2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати “ ( нови книги ) Висенте Бласко Ибанес. Колибата. 192 стр., ок. 4А, Персей, 2025. Симон дьо Бовоар. Благоразумната възраст. Монолог. Сломената жена. 232 стр, тв. к., 5А, Колибри, 2025. Джулия Мей Джонас...

публикувано на 04.03.25 в 10:04

Галерия "Димитър Георгиев" отбелязва 3 март с концерт

Музейна галерия „Димитър Георгиев“ става на 4 години на 3 март 2025 година – за празника и за концерта на студенти от АМТИИ говорим с проф. Емилия Константинова. Тя припомни, че в галерията се съхранява богата колекция от творби на най-значимите наши художници след Освобождението. Колекцията е обгрижвана и събирана над 35 години от инж. Георгиев и..

публикувано на 03.03.25 в 11:02

Безценни факти от историята се съхраняват в НБ "Иван Вазов"

В програма "Точно днес"  на Радио Пловдив разговаряме с директора на Народна библиотека "Иван Вазов" в Пловдив Димитър Минев. От него научаваме   за дигиталния архив и съхранената памет за Трети март и Руско-турската война, за безценните листове история, които могат да се видят онлайн днес от сайта на институцията.  Димитър Минев каза: В онзи..

публикувано на 03.03.25 в 10:38