Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученическата арт Академия се готви за 9-та учебна година

| обновено на 30.09.19 в 16:54

Модерна академия на изкуствата „Синдикат“ се подготвя за 9-тата си учебна година. Обучението е извънкласно, напълно безплатно и обединено в 8 програми: „Модерни методи на мислене и общуване”, „Модерна музика”, „Екранни изкуства”,  „Визуални изкуства на ХХ век”, „Графичен дизайн”, „Творческо писане” и „Практики на съвременната философия”, "PR и реклама в областта на изкуствата". 

Анета Русковска, председател на организацията „Сдружени пловдивски творци", което заедно с Община Пловдив финансира инициативата разказва, че програмите всяка година се обогатяват с актуална информация: 

Преподавателите актуализират видеа, аудио-записи и информация, свързана със съвременните постиженията на отделните изкуства.

Една от новостите е, че в програмата за творческо писане освен Александър Селулов и Недялко Славов, тази година младите академици ще имат още един преподавател - Димитър Герганов. Той ще им им говори малко повече за фентъзи и как те да създадат свой собствен фентъзи свят.

От тази година продъклжава и започналата миналата година програма за ПР и реклама, към която има доста голям интерес. Засилен интерес има и към „философията“, особено от страна на момчетата. Русковска разказва за мотивационните писма, с които учениците кандидатстват. По думите й, те са вдъхновяващи:

Когато човек ги чете, се вълнува, защото се вижда колко много интереси имат, колко много идеали имат момчетата и  момичетата от 8 до 12 клас. Освен че програмите надграждат това, което се учи в училище, се създава възможност да се дискутира и много да се работи в група. Нещо, което учителите поради многото материал, който имат да вземат, не винаги имат тази възможност.

10 октомври е последния срок за записване, съобщи още Русковска. Тя разказа за случаи, в които Академията е променяла съдбата. 

Мисля, че средата на общуване и на знание, критериите, които се опитваме да създадем за това кое е добре изкуство и кое не, как трябва да се мисли в съвременото общество и как критически да се мисли – мисля, че това е много важно.

Цялото интервю с Анета Русковска е в аудио-файла.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Петър Тосков: На сцената съм в друго измерение

В първото априлско издание на предаването Клуб "Неделя"   гостува популярния и обичан актьор от Драматичния театър в Пловдив Петър Тосков.  Как и защо е тръгнал по избрания от него път, кои са значимите му и запомнящи се роли в театъра и киното, и дали е лесно да бъдеш артист в България бяха само малка част от въпросите, на които отговори в ефир...

публикувано на 07.04.25 в 14:44

Владислав Христов има нова стихосбирка "Маслен нос"

Зона култура на Радио Пловдив е с гостуването в студиото на  Владислав Христов . През март авторът получи националната наградата за поезия "Иван Николов" с книгата му "Пойни птици" (поезия, 2024). В програма "Точно днес" представяме новата му стихосбирка " Маслен нос " от издателство "Ерго". За книгата:   „Маслен нос“ е удивителен знак за..

публикувано на 07.04.25 в 10:41

платена публикация
"Тримонтиада" представя Великденски класически концерт

В навечерието на Великденските празници Международният интерактивен музикален фестивал "Тримонтиада" представя за пловдивската публика и гости на града тържествен класически концерт в изпълнение на произведението "Страданието по Йоан" .   (The St. John Passion BWV 245) на Йохан С. Бах.  Инициатор на музикалното събитие в Пловдив е..

публикувано на 07.04.25 в 09:31

Изложба на Диана Иванова се открива в галерия "Пловдив"

Дружеството на пловдивските художници кани почитателите на изобразителното изкуство на още една изложба, посветена на пролетта. В галерия "Пловдив" в сградата на Общинския съвет ще бъде открита самостоятелната изложба живопис „Вълшебство на пролетта“ на Диана Иванова. Диана Иванова е родена и живее в Пловдив, участвала е в множество сборни..

публикувано на 06.04.25 в 08:38

Проф. Георги Каприев гостува в "Срещи"- те тази събота

Много са въпросите, които проф. Георги Каприев поставя в книгата си "Българските разломи".  Аз си избирам ето този - защо преходът ни склерозира в трудна за променяне структура?  И наистина ли всичко, което ни се случва днес, е още от началото на българската обществена тъкан?  Защо ни липсва духовен аристократизъм??? Слушайте разговора в..

обновено на 05.04.25 в 10:44