Според доц. Стефан Дечев, преподавател по история в СУ „Св. Климент Охридски“ и ЮЗУ „Неофит Рилски“, който работи по проблемите на българската и балканската история, новината от срещата е, че България ще трябва да изработи по- конкретна нацианалнта позиция. Срещата показва и стъпка към сваляне на напрежението между двете страни, защото декларира, че страната ни няма да се противопостави на преговорите за членство на Северна Македония в ЕС.
Историкът бе критичен към работата на двустранната комисия до сега.
Тя не постигна особени резултати,защото и в двете държави има различни исторически разкази за едни и същи събития - от преподаването в училище до разбирането на елитите. Боя се, че все още няма яснота у българската страна какво точно очаква от македонската. Продължаваме да мислим, че 100% истина е у нас.
Комисията трябваше да работи по проблемите на историята, т.нар. „педагогика на мира“. Огромен опит има за тези процеси в Западна Европа след Втората световна война, но не се направи това, а се задълба в личности.
Според доц. Дечев и общественото мнение е подложено на нееднозначни сигнали.
Ако внимателно се слядят македонските медии от времето преди подписването на договора за добросъседство - антибългарската кампания е в голяма степен позатихнала, но в същото време медиите не са отворени за откровен разговор по исторически въпроси. И в двете страни. Има набор от дежурни хора, които повтарят едно и също.
И така дори общите формулиравки, постигнати в досегашните срещи в комисията, продължават да се интерпретират по различен начин от двете страни.
Въпреки всичко - преговорите са обречени да успеят, но докато това стане ще има още много провалени срещи на двустраната комисия, прогнозира доц. Дечев.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..