Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преговорите със Северна Македония са обречени на успех

Еврочленството на Северна Македония не може да става за сметка на България, с прекрояване на историята, и затова не се подкрепя безусловно от София - около това становище се обединиха участниците в Косултативния съвет при президента, свикан по темата.

Според доц. Стефан Дечев, преподавател по история в СУ „Св. Климент Охридски“ и ЮЗУ „Неофит Рилски“, който работи по проблемите на българската и балканската история, новината от срещата е, че България ще трябва да изработи по- конкретна нацианалнта позиция. Срещата показва и стъпка към сваляне на напрежението между двете страни, защото декларира, че страната ни няма да се противопостави на преговорите за членство на Северна Македония в ЕС. 

Историкът бе критичен към работата на двустранната комисия до сега.

Тя не постигна особени резултати,защото и в двете държави има различни исторически разкази за едни и същи събития - от преподаването в училище до разбирането на елитите. Боя се, че все още няма яснота у българската страна какво точно очаква от македонската. Продължаваме да мислим, че 100% истина е у нас.

Комисията трябваше да работи по проблемите на историята, т.нар. „педагогика на мира“. Огромен опит има за тези процеси в Западна Европа след Втората световна война, но не се направи това, а се задълба в личности.

Според доц. Дечев и общественото мнение е подложено на нееднозначни сигнали.

Ако внимателно се слядят македонските медии от времето преди подписването на договора за добросъседство - антибългарската кампания е в голяма степен позатихнала, но в същото време медиите не са отворени за откровен разговор по исторически въпроси. И в двете страни. Има набор от дежурни хора, които повтарят едно и също.

И така дори общите формулиравки, постигнати в досегашните срещи в комисията, продължават да се интерпретират по различен начин от двете страни.

Въпреки всичко - преговорите са обречени да успеят, но докато това стане ще има още много провалени срещи на двустраната комисия, прогнозира доц. Дечев.

Цялото интервю може да се чеу в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Без технологиите днешните поколения не са много адаптивни

Доц. Борис Грозданов от Института за отбрана и международна сигурност коментира в предаването „Ден след ден“ енергийния шок, който преживяха Испания, Португалия и Южна Франция миналата седмица, както и срива на два български мобилни оператора. „Ние делегирахме не само правата си, но и много от способностите и инструментите си на цифровата..

публикувано на 05.05.25 в 16:07

„Дефиле Вино и гурме“ 2025 - срещи с виното и добрата храна

Старият Пловдив отново се превръща в сцена на вкусове и аромати По калдъръмените улички на Стария Пловдив, сред архитектурната прелест на възрожденските къщи, за единадесета поредна година ще се разлеят аромати на отбрани вина и кулинарни изкушения. На 9, 10 и 11 май 2025 г. шестнадесет емблематични къщи в сърцето на Стария град ще отворят..

публикувано на 05.05.25 в 10:35

Назначават до 2 седмици новите транспортни шефове

До 2-3 седмици общинските предприятия по транспорт ще имат нови директори. Сформирането на екип  е първият сред приоритетите, които си поставя новият заместник-кмет по транспорта Александър Държиков.  В интервю за Радио Пловдив той заяви, че се водят преговори с няколко души, като неговото изискване е те да бъдат вътре в „материята“...

обновено на 05.05.25 в 10:31

Всички искаме да знаем истината за смъртта на 6-годишния Ангел

Регионалната колегия на БЛС-Пловдив изразява дълбоката си съпричастност и съболезнования към родителите на 6 годишния Ангел. Винаги загубата на дете поражда множество въпроси у всички нас – медици, родители, институции, обществото като цяло. Всички ние искаме да знаем истината – какво се е случило, на какво се дълчи, за да може да не се..

публикувано на 05.05.25 в 10:12
Петър Ганев

Трябва спокойно да изчакаме конвергентния доклад

"Трябва спокойно да изчакаме излизането на конвергентния доклад, тъй като от него, в крайна сметка ще зависи дали от 1 януари 2026 година ще въведем еврото-нещо, което изглежда много, много вероятно", смята Петър Ганев, главен икономист на Института за пазарна икономика. "Някакви конкретни приготовления, особено пък от страна на гражданите, както и..

публикувано на 05.05.25 в 09:57