Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ръст на туристите в Асеновград

75 000 туристи са посетили Асенова крепост за по-малко от година

Приходите са за над 300 000 лева

10 процента ръст на туристите за деветте месеца на тази година отчитат от общинското предприятие "Туризъм" в Асеновград. 

Националният паметник на културата Асенова крепост е посрещнал 75 хиляди туристи, а приходите са за над 300 хиляди лева, съобщи директорът на общинското звено Димитър Кирков. 

Данните сочат, че над 20 на сто са били чуждестранните туристи, като емблемата на града е привлякла най-вече рускоговорящи групи, както и туристи от Турция, Китай и Англия.

Само за пет месеца - от 1 май до 1 октомври, пещерата "Добростански бисер" е посетена от над 3 500 туристи, което е с над 10 процента повече от миналата година. Общинското предприятие "Туризъм" вече е подписал договор за стопанисване на пещерата и през следващите две години.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Некоректно" обвинение смени съда по делото на медиците, точили НЗОК

Делото срещу петимата медици, обвинени, че с фиктивни прегледи са източили повече от 300 000 лева от Здравната каса, се препъна още на разпоредителното си заседание в Районния съд.  Адвокатите на обвиняемите убедиха съда, че повдигнатото от Районната прокуратура обвинение е некоректно и компетентна да се произнесе по този вид престъпление е..

публикувано на 27.05.25 в 17:07

Кадровият „канибализъм“ изостря дефицита на малкото специалисти у нас

Има „пропаст“  между нуждате от профилирани кадри на бизнеса и това, което произвежда образователната система в момента – коментираха на съвместен форум по темата в Пловдив представители на държавната и местната власт, висши учебни заведения, водещи български и международни компании.  Крайната необходимост от масовост на дуалното обучение и..

публикувано на 27.05.25 в 15:20

За три дни хванаха 7 пияни и дрогирани в Пловдив и областта

Седем пияни и дрогирани шофьори са задържани през почивните дни в Пловдив и областта.  В града са задържани двама мъже на 38 и 42 години, седнали зад волана след употреба на алкохол около 2 промила.  Заради отчетени подобни стойности на дрегерите в ареста са още 48-годишен, управлявал нерегистриран скутер в Белащица и 65-годишен мъж от..

публикувано на 27.05.25 в 12:16

Конференция разглежда икономическия растеж и недостига на кадри

Конференция на тема "Недостиг на кадри и икономически растеж – има ли решения?" ще се състои в Пловдив. Форумът събра в Пловдив представители от 3 наши министерства, водещи български и международни компании, университети в България, изследователски центрове и други организации. Инициатор е Германо-българската индустриално-търговска..

обновено на 27.05.25 в 10:35

В Труд се открива първият зелен кът за четене в селско училище

Първият зелен кът за четене в селско училище ще бъде открит днес в пловдивското село Труд. Проектът цели да насърчи интереса на учениците към книгата.  Следобед в двора на ОУ "Св. св. Кирил и Методий" децата ще засадят японски вишни и билки в специални кашпи пейки. Идеята е там учениците да прекарват свободното си време в четене и да..

обновено на 27.05.25 в 10:35