С утринна приказка ще започва деня на малчуганите в пилотните детски градини от цялата страна. От тази година в проекта на МОН се включват и няколко детски градини от пловдивска област. Успешната практика за повишаване на ефективността на ограмотяването бе представена от доц. доц. Емил Бузов – директор на Педагогическия колеж в Плевен.
Проектът включват 3-годишните малчугани от първа група на ЦДГ от десет области в страната. В четенето на подходяща приказка се включват не само учители, но и родители или член от семейството.
Идеята е, че децата се потопяват в приказния свят на героите и забравят да плачат сутрин, когато родителите им ги оставят. Няколко седмици след началото те сами взимаха възглавничките в очакване на поредната приказка, разказа доц.Бузов.
Той допълни, че за реализирането на проекта са разработени педагогически насоки в 10 стъпки- преди ситуацията и по време на нея. Родителите са били предварително информирани и са дали съгласието за реализирането на идеята. Изследване показва, че 95 на сто от тях одобряват инициативата и сами дават идеи как да бъде разширена.
На база на тези резултати МОН взима решение от тази година проектът да се развие и реализира в по-горните групи на детските заведения.
Там приказката става главна тема за деня и около нея се водят заплануваните дейности. Ако например, разказваме „Трите прасенца”, по математика може да ги преброим, по изобразително изкуство да им нарисуваме шапките, а след това да изрежем къщичките им. Докато разказваме, се учим да говорим правилно, допълва доц. Бузов.
Какво още разказа за идеята и реализирането на проекта "Утринна приказка" доц. Бузов може да чуете в прикачения звуков файл.
Асоциация на куклените театри АКТ-Унима, България, Асоциация на работодателите в театралната област, Българска асоциация на работодателите в областта на културата и Съюз на артистите в България отправиха апел към министър-председателя, министъра на културата, председателя на Народното събрание и председателя на Комисията за медии и култура...
В предаването за книги на Радио Пловдив на 01.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати” (нови книги) Арт Спигелман. Маус. Баща ми кърви история. Ч. 1 и ч. 2 (графичен роман) 300 стр., ок.10А, Нике, 2025. Александър Дюма. Четиридесет и петимата. 536 стр., ок. 5А, Плеяда, 2025. Цончо Родев. Черният..
Премиерата на новия български игрален филм “ Не затваряй очи ” в Пловдив е тази вечер в Лъки - Дом на киното. Прожекцията е в 17.30 часа. Това е първият български игрален филм, вдъхновен от православна тематика, базиран на едноимения роман на Мартин Ралчевски. Разказва историите на двама мъже – Петър и отец Павел. Съдбите им се се преплитат по..
С ритуал по освещаване и първа литургия, отслужена от пловдивския митрополит Николай, ще започне истинския духовен живот на новата църква "Света великомъченица Марина" в Асеновград. Първата копка на храма не направена преди 26 години от тогавашния митрополит Арсений. Богословът и екскурзовод от Асеновград Йвайло Мирчев разказа, че преди години в..
"Два живота" - така се наричат 2000-те страници, живeли половин век в четири машинописни екземпляра. Защо? Коя е авторката Конкордия Антарова? И наистина ли книгата е написана под диктовка на духовни учители? В "Срещите" разказва Васил Пекунов, преводач на книгата. Интересно е, слушайте.