Изключително ценен надпис от края на ІІ век след Христа е намерен на Римския форум в Пловдив.
Надписът е на мраморна плоча, от която са запазени само 8 реда. Представлява краят на императорско писмо до града, но липсва началната му част, обясни пред Радио Пловдив епиграфът Николай Шаранков, като подчерта, че такъв документ се среща изключително рядко.
Според надписа, Филипопол е подкрепил един от кандидатите за император и след като конкурентът му спечелил, трябвало да изкупи вината си чрез глоба. Липсва името на императора, но по формата на буквите и съдържанието предполагам, че става дума за Септимий Север, от 90-те години на ІІ век, поясни епиграфът.
Надписът гласи, че глобата за Филипопол да бъде изплатена от един от видните му граждани, който и преди е поемал разноски на града. Името липсва, но може би ще бъдат открити други фрагменти, от които да стане ясно името на благодетеля.
Не е ясно и колко е стойността на глобата, но по паралели с други надписи – като този в Никополис ад Иструм, там става дума за платени 700 000 сестерции, допълни Шаранков.
Надписът е открит от археологическия екип на Мая Мартинова и Биляна Груева по време на разкопките в северната част на Форума.
Мая Мартинова каза, че теренът е от част от портика, или пешеходната зона на форума на Филипопол.
В момента ние проучваме това амбулацио, което е пред обществена сграда, за която все още не може да се каже категорично какъв характер има. Очевидно е, че тя има репрезентативен статус, тук са открити над 20 епиграфски паметника, както и редица други ценни находки и части от статуи. Точно тук е намерен и афишът за гладиаторските битки.
Този надпис сега е важен, защото е писаната история на античния град и всеки един щрих има високо значение. Има голяма вероятност да открием и нови надписи, заяви още Мартинова. Тя обеща да се разработят проект за експониране на всички надписи, но най-вероятно те ще бъдат представени ин ситу.
Цвета Марова открива днес изложбата "Асертивно" в галерия "Сигна". Това е нейната третата изложба в галерията. Свободолюбива, непредсказуема, експресивна... Такава е и живописта й. Образите, вплетени в нейните колоритни композиции, са с прелестен небесно-земен произход, изплуващи сякаш от дълбините на Вселената и водещи обратно към нея...
"Точно днес" с писателя Николай Терзийски говорим за най-новата му книга, която той нарече " Родиния ". Премиерата ще е на 14 май в София, а месец по-късно и на "Пловдив чете". "Родиния" е книга пътуване и книга завръщане. Сборник - роман от 16 истории, посветен на завръщането към себе си. Така го описва и редакторът на книгата Борис Минков...
Изложба с издания на литературния историк и изследовател Стефан Памуков се открива днес в централната библиотека на Пловдивксия университет "Паисий Хилендарски" . Неговото литературно наследство включва близо 30 заглавия плюс многобройни публикации в периодичния печат. Още като студент Стефан Памуков започва да събира епистоларното наследство..
През 1902 година маестро Георги Атанасов създава Оркестърът на 21 Стрямски пехотен полк в Карлово, днес Оркестър на 61-ва Стрямска механизирана бригада. Негов диригент повече от 10 години е капитан Йордан Илиев, с когото разговаряме в празничния 6 май. Ние сме музиканти, но и военни, ходим на стрелби, имаме строева подговка, разказва капитан Илиев...
В началото на януари 1896 година една фотография е публикувана в най-големите вестници по света и за дни обикаля земното кълбо. Това е снимка на невидимото. Изображението представя изящна женска длан, но без плътта по нея – виждат се само костите и венчалния пръстен. Ръката принадлежи на Анна Берта Лудвиг, съпруга на немския учен Вилхелм Рьонтген. Той..