Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Търсим първопричината за проблема в здравеопазването

В област Пловдив в „Детско училищно здравеопазване“  фиксираните нива в отрасловия колективен трудов договор за сектор „Здравеопазване“ в по-голямата си част са постигнати. Така е например в община Асеновград, Пловдив, където нивата са достигнали 900 лв. Не във всички общини на територията на областта обаче тези нива са постигнати, коментира Боян Бойкински – регионален координатор на КНСБ – Пловдив.

 За съжаление обаче  нещата са доста по-лоши в общинските и държавните лечебни заведения. По справки на КНСБ на територията на 80% от общините договореното през миналата 2018 г. все още не е изпълнено, а годината свършва и няма време. Това предизвиква социалното напрежение, изразено в днешния национален протест.

По думите на Бойкински, исканията за протеста са кардинални, защото, когато се говори за формиране основното трудово възнаграждение на здравните работници, в колективния договор за следващата година трябва да бъде фиксиран механизъм за разпределението на трудовите задължения.

Колективният трудов договор за отрасъл „Здравеопазване“ да не важи единствено и само за работещите синдикални членове, страни по Колективния трудов договор, а – за всички, е друго от исканията на здравните работници.

Необходима е и изрична регламентация за това, договорените пари за основна работна заплата да бъдат осигурени, за да може всеки здравен работник да ги получи. В противен случай ще се питаме дали наличните пари ще стигнат за всеки.

Трябва да се намери първопричината, а не да коментираме последствията, за да може проблемът с парите да бъде решен.

Начинът на разпределение на средствата за трудовите възнагражденията и формулата за това трябва да бъдат по-детайлно уредени. Това ще заявим категорично  на митинга в София, защото здравните работници заслужават достойно заплащане.

Чуйте повече от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28