Обществена тревожност, подклаждана умело, обществена глупост и сръчни манипулатори, опасната сила на фалшивите новини, които нямат спирачка, защото са "възможни". Социалният психопрофил отново има нужда от описване и от коментар заради слуховете, които изпразниха училища в Ямбол, Сливен, Асеновград и Пазарджик. Политическият контекст пък постави станалото в спомена за "костинбродската афера". На всичко отгоре психозата, стана ясно, се задвижила от кръгове с власт.
По темата разговаряме с проф. Антоанета Христова - директор на Института за населението и човека при БАН.
Според нея най-важното сега е час по- скоро прокуратурата да разобличи авторите на тази кампания.
Политическият прочит на случилото се няма мащаба на "котинбродската афера", но е в същата група на техники, които се ползват- същият период на предизборна кампания. Разликата е, че сега има време за реакция и опровержение.
Целта е удар към управляващите, но и вода в мелницата на патриотичните формации, които атакуваха Стратегията за детето.
Проф. Христова акцентира, че манипулацията с лъжи е силна и заради липсата на доверие, и огромното количество информация, които идват от източници без гаранции за истина.
Ромската общност обменя информацията от уста на уста важи и не се подлага на съмнение. Огромно е недоверието между нея и останалата част на обществото, както и към институциите. Тази скъсана комуникация се използва, за да бъдат тези хора изплашени.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..