Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Не бива да бягаме след проблемите, а да ги решаваме

Панайот Рандев
Снимка: Ани Петрова, БНР

Как се управлява страхът? И какво породи  истерията около отнемане на деца от социалните служби? 

На тези въпроси потърсихме отговор от  психолога Панайот Рандев.

Според него ситуацията може да се разглежда във времето, защото това, което сега виждаме, е само върха на айсберга. Той обясни, че в ситуацията трябва да разграничим няколко аспекта, като на първо място се отговори на въпроса - Защо нещата се случва сега? 

Явно, че е свързано с изборите. Общо взето като се доближат изборите се случват такива неща, предимно в ромските общности. Но не само. Спомняте си костинбродската афера. Там психозата беше сред много повече хора. На второ място това са хора, групи и партии, които се опитват да компрометират, да саботират  определени неща на управлението . Било то около Истанбулската конвенция, около  Стратегията за дететоНещата според мен тръгват от софийския квартал "Факултета", където живеят над 60 хиляди души и половината имат деца-ученици, коментира специалистът.

По думите му малко хора, за да намерят смисъл  и идентичност като индивиди, вместо да се борят за нещо, се борят срещу нещо - било то истинско или фалшиво. На база на изследванията, които  е правил, специалистът разясни:

На Балканите живеят едни по-хомогенни етнически и религиозни общности ,а в Западна Европа са  държави от имперски тип. Империите още от древността  са характерни с това, че интегрират хора от различни националности и религии  като целта е да използват максимално много ресурсите на хората. Докато в по-малки държави и общности,  каквито са Източна Европа, Балканите, където имаме висока степен на единство на народността - една религия, един език много се държи на чистота на етноса, на религията. Докато в Империите те искат  да интегрират максимално много хора и етноси. На всичко отгоре колкото по-примитивно е едно общество, толкова то гледа на света в черно-бяло. Колкото по-интелигентни са хората, толкова по-добре виждат нещата в тяхното многообразие. Така, че това е общата макропричина - доколко едни хора са интелигентни и виждат света по-цветно. Втората макропричина са изборите. Във Факултета се тества тази ситуация около първия учебен ден, но на преден план беше сексуално насилие. Сега се каза - ще ви вземат децата и ще ги пращат в Норвегия. Така, че колкото са по-необразовани  едни хора, толкова повече вярват. 

Според него страхът в ромската общност, показва едно примитивното мислене, което има своето обяснение.

Психологът коментира, че съществуват две възможности. Първо, ромите да осъзнаят, че са манипулирани и да гласуват по съвест. Втората възможност  е  техните тартори и босове, когато отидат при тях да купуват гласове, да вдигнат мизите.

Той е категоричен, че спрямо всички хора, които са с по-ниска култура и са лесно манипулируеми, трябва да се работи, но не след фактите. Да се започне месец, година по-рано и да се работи с тези хора.

Има методики за това. Да се направят оценки и да се види с кои хора да се работи, посочи Рандев.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

На 29.11. се чакат пробите за чума по овцете от бг лаборатория

След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби.  Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през  годините се е наложил..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

Карловски студент със стипендия от Софийския университет

Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...

публикувано на 27.11.24 в 13:55