Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ситуацията в ромските махали се успокоява, но до другия път

| обновено на 11.10.19 в 15:51


Частично се успокоява ситуацията в ромските квартали след паниката, че държавата ще вземе децата на ромски семейства.  Посещаемостта в най- проблемните училища е 80%, а преди истерията беше 90%, коментира пред Радио Пловдив председателят на Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ Деян Колев. 


Той обаче предупреди, че кризата не е приключила, защото всеки момент нещо подобно може да се появи отново. Освен неверни слухове, които могат да създадат паника, родителите ще бъдат и по- недоверчиви към многобройните декларации, които трябва да подписват като посещаване на занималня, за екскурзия и др. Занапред ще бъде и много трудно на екипите за обхват да минават през ромските квартали без да се предизвикат паника, каза Колев.


Според него причините хората да повярват на несъществуващи неща са много - дебатите около Стратегията за защита на децата, антиромската стратегия на Красимир Каракачанов, както и ниското по принцип доверие на хората в институциите. 


Най- вероятно местните избори също оказват влияние и , добави още Деян Колев. Той припомни случаите в Катуница през 2011 година, както и рокерските обиколки в ромските махали няколко години по- късно, които се случиха също в предизборна ситуация. 

Институциите и медиаторите трябва непрекъснато да разговарят с родителите, а не да мълчат, защото мълчанието буди съмнение и страхове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21