Ректорът на МУ-Пловдив проф. Мариана Мурджева каза, че равносметката сочи реално изплатени суми за 6,3 млн. лева за инфраструктура и апаратура. Тя уточни, че остават до края на проекта 11,7 млн. за разходване.
Движим се в срокове, имаме най-голямо предизвикателство с обществените поръчки, защото това е бавна и тромава процедура, но имаме 51 сключени договора за 15 млн. лева, уточни проф. Мурджева, ръководител на ПЕРИМЕД. 70% от средствата по проекта отиват за апаратура, за инфраструктура са другите средства, отчитат от университетите.
Най-важният резултат от първия етап на проекта са научните изследвания и достижения на учените от двата университета, смятат от ръководството на проекта. Златен медал получи екипът на проф. Илия Илиев от ПУ на Интерекспо в Тайван. Учените са изобретили и патентовали водонеразтворим глюкан, който ще се ползва във фармацията и хранителната индустрия.
Вторият патент, носител на бронзов медал от международното изложение е за биосензори, получени по нов електрохимичен метод за изследване на витамин С в различни продукти. МУ-Пловдив отчетоха сериозен принос към лечението на злокачествени лимфоми при децата и иновативни лекарство-носители.
До 2023 година ще бъдат изградени 8 специализирани лаборатории и обособени 2 научно-изследователски системи със съвременно научно оборудване за осъществяване на научно-изследователска дейност от специалисти в различни области: медицина, молекулярна биология, генетика, онкология, геномна медицина, фармация, биохимия, химия, биотехнологии и др.
След близо 30 минути дебати Общинският съвет на Пловдив не даде съгласие кметът Костадин Димитров да пристъпи към процедура за възлагане на обществена поръчка за обслужването на градските автобусни линии. В момента те се обслужват от превозвач с временни договори, което на практика не позволява контрол върху качеството на услугата. „За“..
Автоморга, укривала крадени коли и авточасти е разкрита при полицейска операция в Пазарджик. Иззет е лек автомобил, откраднат във Великобритания преди три години, двигатели и скоростни кутии със заличени идентификационни номера, чийто произход е процес на установяване. Разследването по случая продължава под надзора на прокуратурата, с цел..
Почти без дебати Общинският съвет на Пловдив взе решения да продаде чрез търг с тайно наддаване четири апетитни имота на улица „Перущица“ в район „Западен“. Имотите са с обща площ от близо 1400 квадратни метра, а общата стойност на началната тръжна цена е за 1 милион и 200 хиляди лева. Терените са включени за продажба в Годишната програма за..
Общинският съвет прие да се осигури съфинансиране за 2026 и 2027 година за реализиране на проект „Пловдив – достъпен, свързан, привлекателен за живот, работа и образование“. Той е на стойност 33,2 млн. лева и е насочен към подобряване на градската среда, образователната инфраструктура, както и на транспортната свързаност. В проекта са включени три..
Новият общински съвет на Пазарджик ще бъде конституиран през следващата седмица, съобщи областният управител Валентина Кайтазова. В момента се изчаква законовия 14-дневен срок след решението на ОИК за избор на общинските съветници. На първото заседание на Новия общински съвет ще трябва да бъде избран председател, което ще даде яснота за..