Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Задълбаването в историята няма да реши споровете ни с РСМ

В Охрид се провежда ново заседание на Смесената българо - македонска комисия по исторически и образователни въпроси. Очаква се на заседанието да бъде взето решение за Гоце Делчев. Според директора на Института за изследване на близкото минало проф. Ивайло Знеполски дебатите на комисията не са поставени на правилна основа. 

Много е тесен кръгът на специалистите в Комисията. Този кръг е много  натоварен дисциплинарно, което пречи да се разгледат споровете в по- широк контекст. Трябва да има специалисти по процеси в цивилизацията, философи, култоролози, социолози, които да дадат една по- съвременна рамка. Историците остават свързани с периода на формиране на националното и са по- пристрастни и свързани повече с миналото. Не може отношенията между две приятелски държави да бъдат поставени на карта за определяне националността на един деец от миналото. Трябва да има критерии за определяне на поведението на хората. 

За пример той посочи случая с философа Цветан Тодоров, роден и живял в България и Франция, но определян като френски интелектуалец. 

Освен нови критерии, нужно е и политиците да не се намесват, подчерта проф. Знеполски.

Антибългарската и антимакедонската пропаганда не бива да оказва влияние при вземането на важните решения за отношенията между двете страни и  не бива да бъде условие за някакво разбирателство. Решението трябва да бъде политическо, а не оставено в ръцете на тесни специалисти. Политиката трябва да намери уравновесена позиция, на базата на която може да се говори. Задълбаването в историята няма да донесе нищо полезно и за нашата страна.

Според него, ако българските политици искат да запазят добри отношения трябва да имат съвършено друго поведение, различно от ултиматумите и заплахите.  

Други са пътищата, настървени политици и тясно специализирани историци не могат да бъдат крайно полезни за решаването на тези проблеми.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45