Тази събота ще отдадем почит на големия Милчо Левиев. В предаването „Треска в събота“ на 19.09.2019г. от 14.00 часа ще звучи музика, изпълнена от Милчо Левиев в Пловдив през 2014 г.
Очаквайте още: какво каза Милчо Левиев – за концерта, албума, джаза..., както и спомени на джазмена за неговия учител - Панчо Владигеров.
Композициите, която ще ви предложим в изпълнение на маестро Левиев, са част от десетото юбилейно издание на фестивала "Пловдивски Джаз Вечери".
Милчо Левиев откри феста на 9 октомври 2014, като представи албума си Song of the Clown (2010 г). Композициите в него са своеобразен джазов диалог с театралната музика на ранния Панчо Владигеров, писана през 20-те години на миналия век за постановки на Макс Райнхарт в Берлин и Виена.
На сцената на джазфеста в Пловдив през 2014 освен Милчо Левиев са още: Александър и Константин Владигерови – внуци на Панчо Владигерови, Вики Алмазиду и Петър Салчев, участват още Ицко Финци, Валери Костов, Веселин Веселинов – Еко и Стоян Янкулов.
Милчо Левиев е роден на 19 декември 1937 година в Пловдив. Завършва Държавната консерватория в София през 1960 г. Негови професори са Панчо Владигеров и Андрей Стоянов. Кариерата си започва в Пловдивския драматичен театър. Назначен е за диригент на Биг бенда на Българското Национално Радио, работи като солист и диргент на Пловдивската и Софийската филхармония. През 1970 г напуска България и заминава за Лос Анжелис, където развива успешна кариера. В годините Милчо Левиев е композирал много музика - произведения за симфоничен оркестър, камерна музика, клавирни произведения, филмова музика.
Носител е на множество награди, сред тях най-високото държавно отличие – орден „Стара планина“ (1997), награда „Кирил и Методий“ – I степен (2008), на La Medaile d’ l’Academie Internationale des Arts, Париж, Франция, и Doctor Honoris Causa на Академия за музикално и танцово изкуство, Пловдив (1995). Преподавател във факултета по джаз музика в University of Southern California, Лос Анджелис от 1988 – 1998, в музикалното училище GROVE, Los Angeles, от 1974 до 1992.
Автор на аранжимента на “Blue Rondo a la Turk” (композиция на David Brubeck), участва в отличения с награда Grammy през 1982 албум на Al Jarreau“Breakin’ Away”,има номинация за награда Grammy за най-добър вокален аранжимент на композицията на Charlie Parker „(The Word of) Confirmation", записана от The Manhattan Transfer за албума “Mecca For Moderns” от 1981.
Минутите за култура са за артсъбитията в Пловдив, разговаряме с новия председател на Дружеството на пловдивските художници - Панайот Панайотов . Той разказва за голямата им графична изложба и за предстояща експозиция в Културния център на Радио Пловдив, в края на февруари. Дружеството на пловдивските художници представя второто издание на..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 08. 02. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги): Ирене Вайехо. Песента на стрелеца. 208 стр., ок. 4А, Колибри, 2025. Джераладин Брукс. Годината на чудесата. 288 стр., ок. 5А, Лабиринт, 2025. Лус Габас. Далече от Луизиана. 688 стр., 6А,..
Литературна среща „Вино и проза: Вечер с Ина Иванова“ организира читалище „Кемал Ататюрк“ в Пловдив. Събитието щесе проведе от 18 ч. в библиотеката на читалището на ул. „Д-р Георги Вълкович“ №3. На чаша вино почитателите на художествената литература ще имат възможност да се срещнат с утвърдената писателка и поетеса. Ина Иванова е..
В месеца на виното и любовта „Срещите” питат защо от векове, те - виното и любовта, вървят заедно? Наистина ли пробиват бронята, в която сме опаковани и някак си ни приближават до Твореца? Проф. Валери Стефанов и писателката Неда Антонова в ефира на Радио Пловдив.
„Изтокът среща Запада“ – така се нарича празничният концерт, посветен на Китайската Нова година, който ще се състои в неделя, 09 февруари, от 14.00 часа в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Събитието е организирано от Министерство на културата и туризма на КНР и Посолството на КНР В България и в него ще участват китайски и..