Световна премиера на пълнометражния документален филм „Следващото поколение“ ще се състои в „Лъки - Дом на киното“, Пловдив.
Лентата, създадена по идея на Яков Джераси, Цафрир Кохановски и Димитър Гочев, е заснета в Израел и в България. Героите в документалния проект са наследници на български евреи, спасени по време на Втората световна война. Писателката и журналист Ошрат Котлер е потомка на еврейска фамилия от Пазарджик, а бащата на спрягания за възможен премиер на Израел генерал-лейтенант Габи Ешкенази, е роден в Пловдив.
Чрез емоционалното пътуване на героите назад към корените филмът проследява историята на спасяването и биографиите на двете семейства по време на Втората световна война, както и личните им чувства и емоции в търсене на отговори за миналото и настоящето.
България е единствената държава, която по време на Холокоста успява да спаси близо 50 000 евреи от изпращане в лагерите на смъртта, въпреки че в този период тя е част от Тристранния пакт. Фактът е известен на по-голямата част от българите и израилтяните, но в световен мащаб хората рядко са чували за него.
„Следващото поколение“ се посвещава и на 70-годишнината от имиграцията в Израел на 45 000 български евреи от 50 000 еврейска общност на България и е част от програмата „Пловдив – Европейска столица на културата“. Режисьори на българо-израелската продукция са Ния Александрова и Айелет Хелер.
Ние бяхме винаги символ на телрантност. Толерантността е много важна за нас, заяви Яков Джераси – председател на Световната ционистка организация – България, по чиято идея е създаден филмът.
Затова избрахме емблематични герои между тези 45 000 евреи, които емигрираха от България за Израел още през 1949 г. Един от тях е началникът на генералния щаб на Израел генерал-лейтенант Габриел Ешкенази, когото всеки израелец познава а другият – Ошрат Котлер, която виждаме всеки ден по израелската телевизия.
Идеята да ги доведем тук за първи път в живота им и да им покажем домовете на техните родители и предци и те да се запознаят с миналото за тях беше много емоционална стъпка. И накрая на флма, когато двамата стоят в едно кафе в Пловдив, Габи Ешкенази се обръща към Котлер и казва „Знаеш ли, тази нация е много по-различна от всички тези велики нации, които дадоха на света толкова много . Това е обикновена нация, направила нещо много по-велико от останалите.“
Това е признание от хора, които досега са нямали никаква връзка с родината.
Хората, които ще видят този филм, ще разберат колко важно е това второ, трето и четвърто поколение, на което не отделяме достатъчно внимание. Това е ресурсът а България.
Но трябва да помним, че сме длъжни да бъдем символ на толерантността пред обществото.
Чуйте повече от звуковия файл:
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.
Най-новото заглавие в афиша на пловдивския Куклен театър е постановката „Момо или животът пред теб“ по едноимения роман на френския класик Ромен Гари. Представлението е предназначено за възрастната аудитория. Моноспектакълът е на Димитър Николов-Шаблата, режисьор е Валери Кьорленски. Сценографията е на Томиана Томова-Начева,..
"Присъединете се към нас, и нека заедно преживеем емоцията от премиерата на документалния филм за Милен Цветков!", пишат създателите на новата лента за известния журналист, загинал в катастрофа през 2020 година. След прожекцията на филма ще се проведе среща със създателите на филма и да се разбере повече за заснемането, трудностите и мотивацията..
За пета поредна година в неделя кукерският празник "Старци" ще прогони злото и зимата от високопланинското село Лилково. Началото е в 12.00 ч. с гайдарско шествие, които ще поведат кукерите със страшни маски и медни чанове. След това ще бъдат демонстрирани маски и костюми от местните хора и гостите на празника, а детската кукерска група..
Среща разговор за първата българска околосветска пътешественичка Анка Ламбрева организират тази вечер Историческият музей и общинската библиотека в Карлово. Поводът за срещата в библиотека „Д-р Иван Богоров“, са 130 години от рождението й. Анка Ламбрева е медицинска сестрапо професия.Тя е първата българка, прелетяла със самолет над Ламанша..