Новината беше очаквана. Виждаме, че Правителството се е готвило за отмяна на това решение, което ни въведе механизма за сътрудничество. Още през септември МС прие едно постановление, което мина по-незабелязано, защото в неговите преходни и заключителни разпоредби пишеше, че то влиза в сила, когато бъде отменен мониторингът за България. Това време настъпва, докладът е положителен и в него се правят коментари за постигнатото. Това е един от най-положителните доклади, който сме имали до момента. Това коментира Любов Панайотова - директор на фондация "Европейски институт".
По думите на Панайотова, механизмът за контрол е изиграл както положителна, така и понякога доста отрицателна роля.
Формално негативните страни се получиха тогава, когато бюрократичните неща надделяха и предлагането на все повече поправки обърка европейските служители какво точно се предлагаше. След 12 години се оказва, че този механизъм за контрол не е особено ефикасен.
През последните 4-5 години се видя, че страни – отличнички до този момент като Полша, Чехия, Унгария, създадоха доста проблеми на ЕК, връщайки порядки от тоталитарната система, които никога не са съществували и не могат да бъдат разбрани от западните страни. Ние обаче лесно ги разбираме – бързата промяна на законодателството, промяната в свбодата на медите, вкарвани в удобни за управляващите законодателни рамки.
Тепърва ще видим как ще се отрази новият механизъм за конторол върху състоянието на дадена страна. Но смятам, че обвързването на финансови санкции на дадена страна с неизпълнение на определените условия за върховенство на закона, свобода на медиите и равнопоставеност на граждански прави ще бъде "тоягата" за определени хора и структури, които не искат да се съобразят с това.
Чуйте интервюто от звуковия файл:
"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..