Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Менда Стоянова даде старт на фестивала "Дефиле на младото вино"

16
Снимка: Нели Бистрашка, Радио Пловдив

Фестивалът „Дефиле на младото вино“ официално бе открит от Менда Стоянова, председател на парламентарната комисия по бюджет и финанси. Тя пожела „На добър час“ и покани Бога на виното и веселието Дионисий да отвори първата бъчва с младо вино от асеновградски мавруд. 

По традиция танцьорите от Ансамбъл „Тракия“ и млади девойки в бели одежди, предвождани от Бога на виното преминаха от площад „Стефан Стамболов“ по Главната улица до Стария град. 

Фестивалът се провежда за 11 път със съдействието на Университета по хранителни технологии. Зам. - ректорът проф. Йорданка Алексиева заяви, че пловдивчани и гостите на града ще се насладят на прекрасните български вина през тези три дни.

Фестивалът събира над 36 български изби и около 10 представители на хранителния бранш, които показват млечни и месни продукти собствено производство. Дегустациите на младо вино ще бъдат в над 15 старинни къщи в Старинен Пловдив днес от 14 до 18 ч., утре от 11 до 18 ч., а в неделя – от 11 до 17 ч.

И тази година посетителите трябва да си купят жетони за дегустациите пред самите локации, а за пръв път могат да го направят и онлайн чрез специалното туристическо приложение Plovdiv CityCard.

Миналата година събитието събра над 23 000 посетители от близо 50 държави, тази година очакваме още повече, тъй като градът е Европейска столица на културата. Пет процента от приходите на фестивала отиват за поощряване на най-изявените доброволци студенти, които участват в събитието, както и 3-ма ученици от ПГ по туризъм, каза проф. Йорданка Алексиева от УХТ. 

„Дефиле на младото вино“ се организира от Съвета по туризъм и Община Пловдив в сътрудничество с ОИ „Старинен Пловдив“, Регионалния исторически музей, Регионалния етнографски музей, УХТ и фондация „Пловдив 2019“.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Катастрофа със загинал човек на пътя Пазарджик-Белово

Катастрофа със загинал човек стана на пътя Пазарджик-Белово, в участъка между селата Звъничево и Ковачево.  По първоначална информация са се сблъскали два автомобила.  На мястото са изпратени екипи на полицията, спешна помощ и пожарната.  Движението в участъка е спряно като обходният маршрут е през село Ковачево.

публикувано на 14.08.25 в 08:36
Първата копка за обновяване на общинския път Костиево - Радиново - Бенковски

ВиК ремонт затваря главния път в Костиево

Главният път в село Коситево, който свързва Пазарджишко шосе с Радиново, ще бъде затворен от днес заради ремонт. Движението ще се осъществява по обходен маршрут от Пловдив – Голямоконарско шосе – път Индустриална зона в Радиново – Радиново – Костиево.  Ремонтът е свързан с подмяна на водопроводната мрежа на общинския път Костиево – Радиново –..

обновено на 14.08.25 в 07:49

В Пазарджишка област вземат мерки срещу болестта син език

В област Пазарджик са предприети превантивни мерки срещу разпространението на болестта син език по преживните животни. Това съобщиха от областната администрация след заседание на местната епизоотична комисия. Оттам уточняват, че до момента на територията на областта няма регистрирани огнища на заболяването. Във всички 12 общини на област..

публикувано на 14.08.25 в 07:41

Пловдивчанин е предизвикал опасната ситуация със самолета на Ryanair

От Пловдив е подаден сигналът за тревога, заради който самолета на  авиокомпания Ryanair с полет  от София до лондонското летище „Станстед“ е бил ескортиран от немски изтребители над въздушното пространство на Германия. Това става ясно, след като Районна прокуратура – Пловдив е завела досъдебно производство за подаване на фалшив сигнал за..

обновено на 13.08.25 в 19:58

Спряха решението за транспортния достъп до строежите в новите квартали на Пловдив

Областният управител Христина Янчева върна като незаконосъобразно решението на Общинския съвет в Пловдив, с което се улеснява промяната на статута на общинвските земеделски пътища - от черни насипи до постоянни с твърда настилка. Решението позволяваше на инвеститорите строителство достъп до строителните им обекти без нужда от допълнителни..

публикувано на 13.08.25 в 14:47