Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За първи път университети и бизнес обучават съвместно

250 работници от 8 предприятия ще се квалифицират и преквалифицират в първите месеци на 2020 г. в новооткрития Център за професионално обучение ТРАКИЯ в индустриална зона Раковски, част от "Тракия икономическа зона". Досега са обучени  30 човека, съобщи инж. Пламен Панчев, създател и директор на ТИЗ. Той подчерта, че за успеха на обучителния  процес в Център Тракия голяма заслуга имат Университетът по хранителни технологии и Технически университет - София, филиал Пловдив.

За първи път заедно с УХТ образованието и бизнесът дават много добър пример за съвместна работа. Синхронизираните програми, които бяха разработени благодарение професионализма и опита на специалистите от Университета, вече се прилагат в обучението на специалистите и в тяхнвата преквалификация в Тракия Икономическа зона. 

Повече от 5 години опитваме да синхронизираме нуждите на обучението и бизнеса и първите сериозни резултати са налице. Разполагаме с Център, който може да обучи около 1000 човека на година и можем да се похвалим с този първи успех. Той обаче не би бил възможен без доброто сътрудничество между висшето образование в лицето на университетите в Пловдив и бизнеса.

Благодарение на ръководството на Института и на проф. Николай Менков, с когото си партнираме вече 4 години, успяваме да мотивираме и преподавателите и докторантите, които идват и обучават на място нуждаещите се от квалификация работници, служители и млади и нженери, за да са на нивото на достиженията на развиващата се наука.

Съвсем скоро ще можем да обсъдим и проекта ни  в областта на научните изследвания – първия стартъп, който се опитваме на направим с УХТ.

Благодарение на техниката, която правилно успяхме да подберем с помощта на специалистите, неслучайно се гордеем, че центърът разполага с водещи марки машини. Съвместно разработените програми от бизнеса и Университета ни помага не само да подобряваме квалификацията, но да направим процеса добре работещ и в двете посоки, като помагаме и на студентите, и на докторантите.

Имаме и сътрудничество със средното професионално обучение. Планирали сме среща в 14.20 с Професионалната гимназия по електроника и електротехника за подкрепа на дуалното иновативно обучение. Това е един цялостен процес, в който участват средното, висшето образование, МОН, общините и всичко това не може да се случи, ако не работим всички заедно.

Чуйте цялото интервю с инж. Пламен Панчев от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34