Експертна комисия от Министерството на културата се очаква да пристигне за най-новите археологически открития в Пловдив – късноантични стенописи и мозайка с многоцветни геометрични фигури, теракотена статуетка на Венера и съкровище от бронзови и сребърни монети. Комисията ще решава съдбата им, тъй като те са намерени в частен имот на ул. „Леонардо да Винчи“, близо до Голямата базилика, при спасителни разкопки на пловдивския Археологически музей.
Археолог Елена Божинова, която е ръководител на екипа на терен и работи заедно с колегата си доц. д-р Камен Станев, разказва, че многоцветната мозайка е с камъни и мотиви именно като в Голямата Базилика. Те предполагат, че е била изпълнена в едно и също или в близки ателиета, а датировката й най-вероятно е от 5-6 век. Според археолозите мястото, в което мозайката и стенописите са разположени, вероятно е било приемна на богат и знатен жител на града.
Статуетката на Венера, обаче, е от по-ранен период. Тя е с височина над 30 см, но е открита без глава. Изработката е много красива, обясни Божинова и допълни, че постройката, в която е била поставена статуетката, е била опожарена по време на готското нашествие през 250-та година, когато Филипопол е разушен. За това говорят и останките от убит мъж, както и съкровището с между 300 и 500 сребърни и бронзови монети.
Археолозите очакват експертите на Комисията от Министерството на културата да дойдат в Пловдив до края на седмицата или в началото на следващата и да решат какво ще се случи с мозайките и стенописите. Вариантите са два – да се експонират на място или след демонтаж да се пренесат в музей.
Интервю с археолог Елена Божинова може да чуете в звуковия файл.След изключително успешната премиера в Бургас, София и Перник, бургаския художник маринист Светозар Арнаудов – Зари ще представи „Пътешествията на един художник“ и пред пловдивската публика в НБ "Иван Вазов" в петък , заедно с редактора на книгите си – журналистът Христина Чопарова. Събитието ще се осъществява със съдействието на сдружение..
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..