Парламентарната комисия за борба с корупцията ще прегледа концепциите на двамата кандидати за председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ).
Депутатът от ГЕРБ и зам.председател на комисията Спас Гърневски за Радио Пловдив съобщи, че днес ще бъде взето решение дали да ги допусне за изслушване, което е насрочено за 3-ти декември.
Той определи като достойни и двете кандидатури - тази на действащия главен прокурор Сотир Цацаров, номинацията на управляващите и предложението на „Воля“ - депутатът Симеон Найденов, който е с 35 години юридически стаж.
Сотир Цацаров е подал документи за овакантения пост с оставащ мандат от 4 години. Другият колега е депутатът от партия "Воля" Симеон Найденов, изключителен професионалист.На първо четене сме разгледали необходимите документи. Предстои да бъдат разгледани техните концепции и да вземем решение в комисията дали ще бъдат допуснати до полуфиналната права на 3 декември в Парламента.От едната страна имаме дългогодишен адвокат, който е работил с тази материя, но е бил повече от другата страна на "барикадата". Изключително сериозен човек, с който работим 2 години в комисията. От другата страна е Сотир Цацаров, който има 27 годишен юридически стаж. В първите 20 години е работил като наказателен съдия и най-голямото предимство, което има и попада в изискванията на тази материя, е това, че седем години е бил обвинител номер едно. Това са определени позитиви които има в тази надпревара. Най-важно е амбицията на кандидатите да се спазва закона , посочи Гърневски .
Той коментира и протестите срещу избора на новия главен прокурор Иван Гешев като ги определи като крехки политически протести на хора и представители на олигархични структури, на които не им е приятно, че Гешев поведе битка срещу корупцията .
Според него именно новият главен прокурор има много голяма заслуга, да се сложи пръст в раната и да се търси източника на корупция.
Според Гърневски това е достойна кандидатура със солидна подкрепа от гилдията.
Цялото интервю по двете теми може да чуете в прикачения звуков файл.
Не е редно през бюджета на здравната каса да се заплаща труда на медицинския персонал, заяви адвокат Пламен Таушанов член на Надзора на Касата от квотата на пациентските организации, който единствен е гласувал "против" параметрите на бюджета на здравната каса за 2026 г. Подчерта още, че това е незаконосъобразна практика, която продължава вече..
Сериозно напрежение назрява около проектобюджета за следващата година – това предупреждава Атанас Кацарчев от КТ „Подкрепа“ в интервю за Радио Пловдив. По думите му решенията за минималния осигурителен доход и увеличението на осигуровките са взети без обсъждане с работодатели и синдикати. „ Нямаме постановление на Министерския..
Как приключва годината за Старинен Пловдив, разговор с проф. Елена Кантарева-Дечева , директор на общинския институт. За ремонтите на знакови къщи в Стария град и за новите проекти, които ще следим и догодина. "Най-важният проект за реставрация беше знаковата къща "Недкович" в Стария град", каза проф. Кантарева. Тя припомни, че сградата не е била..
Социологът Евелина Славкова от агенция Тренд коментира политическата ситуация в момента, предстоящата ротация на председателя на Народното събрание и мотивите зад действията на ГЕРБ на фона на тежка криза в управляващото мнозинство. Според нея след управляващото мнозинство са успели да излязат бързо от тази криза и то само с една промяна -..
Заводът за барут и боеприпаси, за който германското дружество Райнметал и ВМЗ-Сопот сключиха споразумение, ще бъде изграден върху имот от 518 декара край карловското село Кърнаре. Затова на заседание на Общински съвет Карлово в четвъртък ще се разгледа заявлението на изпълнителният директор на ВМЗ Иван Гецов за промяна на предназначението на..