Ценни археологически находки – рисувана римска керамика, лампи и монети от II-IV век открити от „Форум-Север“ в Пловдив представиха на традиционната изложба в Пловдивския университет. На нея бяха изложени и находки от IV-VI век от местността „Църквище“ до село Драгойново, община Първомай.
Всички студенти от специалност „Археология“ на катедра „История и археология“ участват в летните практики. На срещата преподавателите и археолозите представиха находките от двете проучвания, на които са работили това лято. Доц. д-р Иво Топалилов, ръководител на разкопките в Църквището, заяви, че това е най-ранният в Тракия открит манастир.
За първи път участват студенти от Пловдивския университет, акцентира доц. Топалилов. Той уточни, че са открили ценни оброчни плочки на Тракийския конник и на Зевс и Хера, както и утвар от манастира - бронзов кръст от полилей, бронзови дръжки от кандила и много други.
Археолог Мая Мартинова обясни, че в Пловдив са разкрили нумизмитични находки, сред тях монети от II век от Македонския съюз, лампи от IV век, прешлени, катарами от VI век и други. Всички находки доказват, че този обект разкрива безценни данни за живота на Филипопол. Там разкопките продължават.
За нас най-ценното е възстановената връзка между водещи институции на археологията в България. Това са Центърът по тракология, РАМ-Пловдив и ПУ. Също това, че студенти могат да провеждат стаж на такива важни обекти- Форум Север и Църквището, каза гл. ас. д-р Божидар Драганов.
Той съобщи, че от обекта на Драгойново е открит фрагмент от оброчна плочка, посветена на върховните божества Зевс и Хера, върху която личи изписаното име на богинята и се датира във II - III в. сл. Хр.
Припомням, че изложби за летните практики на студентите в ПУ се правят от 1995 година по идея на създателя на катедрата доц. д-р Иван Джамбов. Поздравявам всички, че продължавате традицията. Изложбата има своето място в годината, в която Пловдив е европейска културна столица. През 2019-а отбелязваме и вековен юбилей от рождението на баща ми Христо Джамбов, който в продължение на 28 години е бил директор на Археологическия музей, каза доц. Джамбов.
Оперната прима Соня Йончева ще представи за първи път в България на сцената на Античния театър в Пловдив 2 спектакъла през юни тази година. На 16-ти юни пред публиката тя ще изпее „Филмова музика“, а на 18-ти – Норма, с която преди 10 години предизвика фурор по световните сцени. Своята програма "Пееща актриса" Соня Йончева представи с..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 18. 01. 202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Бърнард Шоу. Оръжията и човекът. 2-ро изд. 152 стр., 4А, УИ „Св. Кл. Охридски“, 2025. Михаил Булгаков. Майстора и Маргарита. 608 стр., ок. 5А, Хеликон, 2025. Робърт Харис. Пропаст. 448 стр., 5А,..
Издателство " Жанет 45 " представя на читателите „ Сбогуване “ - нова книга от поредицата „Отвъд“. За първи път у нас се издава творба на писателката Нога Албалах от Израел. Преводач от иврит на минималистичния роман е Емилия Юлзари. Авторката има четири романа. Носителка е на редица национални награди, сред които Наградата на министерство..
Фотоизложбата „Украински носии и традиции“ е част от благотворителния проект „Искрени“ на Център „Домосфера", Киев. Авторите на идеята са Ярослава Гресь и Олександр Тодорчук, който популяризира символните значения на народните носии и автентични предмети на бита, извор на украинската идентичност и уникалност, запазени от предишните поколения...
В "Срещите" разговор за корупцията с финансовия анализатор Светозар Гледачев. Корупцията е явление, споменато за първи път в 24-и век преди новата ера. Победима ли е? Едва ли, след като се оказва, че корупция има и при животните. Предаването е в събота след новините в 9 часа.