С наближаването на Рождество Христово, се увеличават благотворителните инициативи под знака на Коледа. С гледна точка към традицията на благотворителноста, връзката и смисъла на празника, е Пламен Сивов от сайта Православие. БГ
Коледната благотворителност е с дълга традиция в християнската култура и общество , но самият празник Рождество Христово като смисъл е самото въплъщение на Бога в човешки облик, приемането му като човешката природа, и е акт на изкуплението на човечеството.
Затова Божието човеколюбие се превежда в християнските култури като призив за благотворителност към всички християни за съпричастие към всички страдащи, унижени, оскърбени, към хората в тежко положение.
В цялата история на християнството за това има нишки на благотворителност, но когато тя е кампанийна, свързана с отделни празници е индикация за упадък. Защото идеята е съпричастие и благотворителност през целия ни живот, не само веднъж , или пет пъти.
За истинския християнин, коледната благотворителност не може да бъде интересна, защото тя е предназчена за другите, към хората, които нямат отношение към християнството, и е само повод, някои хора да ръзвържат кесиите си за други хора. Всичко е маркетингова стратегия, която осигурява средства на определени организации, или каузи, в което няма нищо лошо, но в психологически смисъл, товя няма нищо общо с християнството.
Моделът, примерът за нашето милосърдие е, жертвата на Божия син.
Мярата, която се изисква от нас, християните, е да положиш душата си за ближния си. А можем ли да кажем, че правим това всеки ден, аз не бих могъл да кажа това за себе си. Ние се опитваме, доколкото са ни силите, доколкото ни е вярата, доколко ни е волята, да се стремим към това високо призвание.
За големите благотворителни кампании под коледния знак, Сивов разказа, че е правил опити да разбере къде точно отиват събраните пари, за какво, кой ги управлява, и не е разбрал. Той изрази и гледната точка затова, че подобни кампании, дори когато са инициирани от президентството, не са редни, защото една държава не трябва да прехвърля върху хората отговорността затова, че трябва да се закупят кувьози.
В дните преди Рождество Христово, дори и за тези, които го приемат Рождество Христово механично, без познание и вътрешно съучастие, отварянето на сърцето е много хубаво, усещането, да почувстваш другия, както себе си...
Интервюто с Пламен Сивов е в звуковия файл.
Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..
В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..
„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..
Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..
Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности; Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..