Трябваше да се очаква подобно развитие, от години в системата се утвърждава тенденцията да е по-лесно, по-просто, по –разбираемо, това се подкрепя и институционално, и ето, това се буквализира в „превода“ на „Под игото“, коментира случаят с преведения на съвременен български език роман „Под игото" от Иван Вазов проф. Инна Пелева преподавател по българска литература в Пловдивския университет.
И сега никой не го харесва.
Така е валидизиран един много примитивен подход към литературата. Смисълът е заменен със сричковост.
Сменен е езикът, надписваме го „Под игото“, но това не е „Под игото“, заяви още проф. Пелева.
Та каза още, че е необходим труд, усилие, не само за литературата, но и за физиката и за математиката, и за всичко друго.
Защото „Под игото“ не се чете за развлечение и забавление.
Според проф. Пелева, в такива случаи може да помогне издаването на коментарни издания на класиката, но тя подчерта че: четенето е усилие, културна идеология и това е смислено.
За протеста на жителите на Сопот и идеята на кмета да се изгори новото издание на „Под игото“, проф. Пелева каза, че дългогодишните тенденции за опростеност и липса на усилие, кулминират в такива явления.
Книги не бива да се горят, това ни връща в едни други времена. Четенето е ежедневен труд. Образованието е формиращо усилие и младите трябва да разберат, че всичко, включително разбирането на един текст, се постига с труд.
Интервюто с проф. Инна Пелева е в звуковия файл
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..