До седмица предложението ще бъде публикувано за публично обсъждане на сайта на Община Пловдив. Това съобщи ресорният заместник-кмет Илия Кирчев.
Линията е с гратисен период до 7 години, срокът за погасяване е до 25 години, а лихвата до 1%. Той подчерта, че кредитната линия е различна от заема с това, че сумата може да не се усвои цялата. Този финансов инструмент дава възможност парите да се отпускат поетапно в зависимост от готовността на проектите.
Идеята е да се използва при реализация на големите инфраструктурни проекти, каза в интервю а Радио Пловдив Илия Кирчев.
Сред тях са съфинансирането за Водния цикъл, което за 10 години, с промяната на цените вече е на стойност 18 милиона лева, изграждане на вътрешния ринг - връзка между кварталите, който ще облекчи тежкия трафик и тапите в града, връзката „Модър – Царевец“, както и новия мост над р. Марица.
Проектът за пробив под Централна гара също частично ще се финансира от тези пари в частта за отчуждаване на имоти и преместване на колекторната станция под гарата. парите ще се нужни и за новия бетонен мост, който ще се строи от НКЖИ, но общината ще трябва да направи подходите към него, добави още Кирчев.
Той поясни, че кредитната линия няма да утежни бюджета. Старите заеми, които още общината изплаща, съставляват малък процент от общинските приходи - около 5%. По думите му дори и да усвоим изцяло заема от 120 милиона лева, ще плащаме 1,2 милиона лихви годишно в продължение на 7 години, в рамките на гратисния период.
От 160 млн. лева прогнозирани бюджетни приходи, събрани са 130 млн. лева. Не можем дори да покриваме тещущите разходи на общината, за да се отделят по 30 милиона всяка година и за инфраструктура. Ако не направим тези инвестиции сега, ще натоварим бъдещите поколения, защото цените на самите проекти растат. Когато градът е заможен, изплащането на главницата по този заем ще е смешна сума.
Заместник - кметът даде пример с кризата от 30- те години в САЩ, когато се правят инвестиции точно защото парите са евтини и така се постига икономическото възстановяване на страната.
Предложението на банката ще бъде внесено в Общинския съвет заедно с проектобюджета за 2020 г. Едва след като бъде утвърдено предложението на Общината, може да се задейства процедура по кандидатстване, която ще отнеме от 6 до 8 месеца.
Един флакон с ботокс е открит в студио за красота в Пловдив, съобщи д-р Аргир Аргиров, директор на РЗИ Пловдив. От днес по нареждане на Здравното министерство екипи на РЗИ в града започнаха масирани проверки за извършване на нерегламентирани медицински дейности и услуги в сферата на естетичната медицина и за наличието на ботокс в козметичните..
Пловдивските пожарникари „спасиха“ работници, ангажирани с демонтажа на коледната украса в града под тепетата днес. Куриозната случка се разиграва в Цар-Симеоновата градина в идеалния център на Пловдив. Двама работници останаха във въздуха, докато се опитват да свалят коледните топки от едно от дърветата на входа на градината. Вишката им блокирала..
Пловдивската община избра изпълнител на проекта за разширението и ремонта на Голямоконарско шосе до границата с община Марица. С максималните 100 точки на първо място е класирана фирмата Драгиев и ко. Фирмата Иса – 2000, която извърши първия етап от ремонта на Голямоконарско шосе е класирана на 4-то място, а Европейски пътища е отстранена от..
Няма да се удължава действието на мерките за грипната епидемия в Пловдив. Последната заповед е до 4 февруари включително, потвърди д-р Аргир Аргиров, директор на Регионалния център по здравеопазване. Той поясни, че след като учениците преминаха на онлайн обучение от 29 януари до днес - случаите на грип и остри респираторни заболявания са намалели...
Жена на около 70 години загина при пожар в жилищен блок на улица "Белица" в Пловдив, а друга между 60 и 70 години е откарана в болница с обгазяване. Починалата жена е била изведена от пожарникарите от блока силно обгазена. Медицинският екип се е опитал да й помогне, но жената починала в линейката. Пожарът е тръгнал от апартамент на третия етаж, в който..