Пловдивският административен съд отхвърли жалбата на фирмата „Одрин 8“, собственик на тютюневия склад, който щеше да бъде съборен на същия адрес, срещу заповедта на ДНСК, с която им се забранява строеж на това място.
В мотивите си съдът сочи, че според събраните доказателства сградата е част от ансамбъла по улиците“Иван Вазов“ и “Цанко Дюстабанов“. Така, тя е включена в териториалния обхват на Историческа зона „Филипопол-Тримонциум-Пловдив“ и няма съгласуван проект с Министерството на културата.
Решението е мотивирано въз основа на експертно заключение от съдебно-техническа експертиза с вещо лице архитект.
То подлежи на обжалване пред Върховния административен съд в 14 - дневен срок, считано от днес.
През 2016 г. бизнесмените Александър Николич и Георги Бранеков, собственици на компанията „Одрин 8” възнамеряваха да съборят стария тютюнев склад, настоявайки, че той не е паметник на културата.
Тогава обаче този опит обаче срещна огромна обществена съпротива, изразена с бдения и жива верига от протестиращи срещу събарянето граждани.
Така, близо стогодишният комплекс вече четвърта година е в полусрутено състояние, след като общественото недоволство спря багерите.
Последва и наказателно дело в Окръжния съд в Пловдив, при което двамата бизнесмени бяха оправдани на първа инстанция по обвинението за незаконно събараряне на старата сграда.
Решението бе обжалвано и това дело продължава на втора инстанция.
Православната църква отбелязва днес празника Рождество Богородично. Денят, в който се е родила Света Дева Мария, е известен в народната традиция като Малка Богородица. Това е и един от най-големите празници в църковния календар. Малка Богородица е и сред най-предпочитаните празници, на който се провеждат събори из цялата страна. Хасково..
Авариен ремонт на ВиК инфраструктурата и рехабилитация на пътната настилка на част от ул. „Месемврия“ започва днес. По време на строително-монтажните работи ще се подменят водоснабдителните и канализационни тръби на ул. „Месемврия“, в зоната от кръстовището с ул. „Славянска“ до кръстовището с бул. „Санкт Петербург“. След това ще бъде..
Тази вечер, 7 септември 2025 г., ще станем свидетели на рядко и впечатляващо небесно явление — пълно лунно затъмнение ("кървава луна") и пълнолуние. То ще започне с полусянчестата фаза около 19:26 ч. , след което пълната фаза стартира около 20:30 ч. . Максимумът на затъмнението ще настъпи между 21:11 ч. и 21:12 ч. , когато Луната..
Доброволци се включиха в почистването и ремонта на изгорелия апартамент на Даниел Карапандов в ж.р. "Тракия". Акцията бе организирана от кмета на Пловдив Костадин Димитров, който преди дни призова с труд и дарения да се помогне на собственика на жилището. Димитров обеща да закупи нова дограма за апартамента, а фирми са направили дарения на средства и..
Близо 1 400 нарушения са установени в първите часове на контрола за средна скорост чрез тол камерите, съобщи АПИ. Той е в сила от полунощ за 22 отсечки от републиканската пътна мрежа. Само за първите 11 часа през участъците са преминали 82 482 превозни средства. Нарушителите са били 1 378 или 1,67% от общия брой, от които 1 256 леки и 122..