Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Референдум да реши за депо за опасни отпадъци в Пещера

Златка Цвеева, председател на Инициативния комитет за свикване на местен референдум в Пещера
Снимка: Фейсбук

Над 300 подписа са събрани за няколко часа само на пунктовете в центъра на Пещера, колко са се подписали в другите пунктове ще стане ясно по - късно. Това обяви пред Радио Пловдив Златка Цвеева, председател на Инициативния комитет, който настоява за провеждането на местен референдум. 

Подписката започна тази сутрин, а гражданите настояват чрез допитването да се реши дали да се строи депо за опасни промишлени отпадъци. 

То ще е към инсталацията за изгаряне на отпадъци в новия завод „Биовет“, собственост на братята Георги и Кирил Домусчиеви. Инвестиционното намерение е на дъщерното на завода дружество "Грийнбърн". Целта е в новото депо да се изхвърлят остатъци от изгорени промишлени отпадъци в работещата от две години горивна инсталация.

От специално сформирания за референдума Инициативен комитет твърдят, че двата най-големи завода в града замърсяват въздуха, а миризмите, които дишат са ежедневие.

Преди две години, когато се строеше новият завод, който откриха така гръмко преди няколко месеца, група граждани се опитвахме да водим преговори с "Биовет". Даже накрая се сключи едно прословуто споразумение, от което 12 човека излязохме на другия ден, защото решихме, че няма как "Биовет" да сключва споразумение с някаква група граждани т. е. то няма никаква юридическа стойност за нещо, което им е вменено по закон.

Така Златка Цвеева описа усилията на гражданите в Пещера да се преборят със замърсяването на въздуха от завод "Биовет". 

За тия две години те трябваше да намалят миризмата, да намалят шума. За жалост, нищо не се случи освен засаждането на 20 - 30 дръвчета. Като естествено се изкорениха други дървета, за да бъдат засадени нови фиданки.

Златка Цвеева съобщи, че от РИОСВ - Пазарджик налагат често санкции на "Биовет", но те са в рамките на 2 000 - 3 000 лева и са за замърсяване на реката и отровена риба. 

Документално и според собствениците на завода всичко е наредСпоред тях всичко мирише на люляк, но в Пещера не се диша, описа ситуацията председателката на Инициативния комитет за референдума. 

Тя предупреди за драстично увеличаване на онкологичните заболявания в района. 

Тоя град обезлюдява, хората са болни, децата масово са с алергии и бронхити и няма някой, който да умира от друго, освен от онкологично заболяване, каза Златка Цвеева.

До завода и до инсталацията достъп няма, посочи още тя.

Тя обясни още, че предишният кмет на Пещера нито един път не е застанал на страната на гражданите. Той е предпочел да е на страната на собствениците на завода и не е направил нищо за решаване на проблема със замърсяването на въздуха в града.

Цвеева обясни, че първоначално намерението на Инициативния комитет е било да се мине към гражданско неподчинение и 

блокиране на пътища. След това обаче са решили първо да изчерпат средствата на демокрацията и затова са започнали подписка за свикване на местен референдум. 

По закон са необходими 1/10-та от имащите право на глас на последните избори, които са били 18 285, посочи Цвеева.

Тя допълни, че желанието на хората да се включат в подписката е много голямо - почти 90 % от жителите на Пещера са заявили подобно намерение. От сутринта е имало и опашки пред пунктовете за събиране на подписи. 

Важно е обаче и колко хора реално ще отидат да гласуват, ако местният референдум се проведе, отбелязват от Инициативния комитет.

Цялото интервю на Неда Велкова със Златка Цвеева е в прикачения звуков файл.

Жителите на Пещера са убедени, че заводът на братя Домусчиеви трови въздуха на града

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45
Божидар Божанов

Хората на улицата очакват да има правосъдие за всеки

Протестите в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев, са продиктувани от това, че прокуратурата, Антикорупционната комисия и като цяло правоохранителната система в страната, очевидно действат като бухалка по конкретни политически проекти. Това заяви в интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив съпредседателят на "Да, България"..

публикувано на 21.07.25 в 10:31
Татяна Буруджиева

Опозицията не може да предложи алтернатива на управлението

„Големият проблем за стабилността на правителството на Росен Желязков е в действието на два основни фактора. Единият фактор, е липсата на всякакъв интерес, желание и дори моментна нагласа, в който и да е от партньорите в управляващата коалиция, а и в мнозинството в НС, да свали това правителство и да тласне страната страната към предсрочни..

публикувано на 21.07.25 в 10:11
Кметът на Сопот Станислав Стоенчев

В Сопот решават проблема с водата заедно с ВиК и бизнеса

Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев.  Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..

публикувано на 18.07.25 в 10:51