Каква е йерархията с отпадъците в България? Как законите не санкционират, а дори насърчават изгарянето на отпадъци? Разговорът е с експерта Петко Ковачев от Института за зелена политика.
Няма точен отговор колко точно и какви отпадъци се горят в България, посочи специалистът. По думите му част от вносните не са третирани така, че да се получи т. нар. RDF гориво. На различни места в страната се откриват складирани най-различни вносни отпадъци, част от които просто са балирани, посочи експертът.
Няма как да се получи точна информация и от Националния статистически институт, защото те работят с документи, не извършват проверки на място, допълни Ковачев.
Той коментира изнесените факти от БСП, че правителството на Бойко Борисов 3 е внесло за 5 години 735 хиляди тона отпадъци, част от които болнични, така: "МОСВ от години не си върши работата и не контролира целия процес на третирането на отпадъци".
По думите му въпреки законовата си рамка екоминистерството се проваля в контрола, а и му липсват достатъчно хора за проверки, а тези, които работят, са затрупани с други цели.
По повод проблема в Пещера, където хората протестират против изгарянето на отпадъци, които тровят въздуха, но РИОСВ твърди, че няма замърсяване, Петко Ковачев обясни, че няма данни какво се случва извън времето, когато мери екоинспекцията. Не е ясно и дали операторът експлоатира правилно инсталацията. Вече при нас постъпват сигнали за манипулиране на инсталациите от страна на собствениците им, посочи още експертът.
Цялото интервю на Антоанета Петричанска с Петко Ковачев от Института за зелена политика е в прикачения файл.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..