Възможност за удостояване със Специална награда „Пловдив“ за изключителни постижения и цялостен принос в областта на изкуството и културата предвижда новият проект за статут на наградите „Пловдив“. Той е предложен за обществено обсъждане на официалната страница на Община Пловдив.
Всяка година в навечерието на 24 май- Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост, кметът на Пловдив връчва престижното отличие на творци, творчески колективи, културни, образователни и други институции за конкретно произведение, събитие или факт с принос за развитие на културния живот на Пловдив, реализирани през предходната година в отделните категории.
Досега статутът предвиждаше присъждането на наградата да става в 10 категории. Припомням, че в средата на миналата година, когато Пловдив бе столица на европейската култура, администрацията инициира дебат с участието на пловдивски творци в отговор на необходимостта присъждането на приза да бъде съобразено с новите условия и процесите на развитие на културата и изкуството, както и от някои несъответствия и технически бариери в хода на работата досега.
Сред направените предложения бяха и възможностите творците да могат сами да се номинират, както и призът да може да бъде връчван и посмъртно. Тези идеи не са намерили място в проекта за новия статут на наградата.
Освен новия момент да се връчва Специална награда „Пловдив“ за цялостен принос в културата на града с парична награда 10 000 лв, награда ще се връчва и в още една категория "Съвременни перформативни и мултижанрови изкуства". Разширени са и някои от разделите. „Художествена литература“ включва в себе си вече и „хуманитаристика“, а „Музика“ - и „Танцово изкуство“.
Предложенията се приемат единствено в писмен вид, постъпили в деловодството на Община Пловдив на хартиен носител или изпратени по електронната поща на адреса на отдел „Култура, археология и културно наследство“: culture@plovdv.bg.
Срокът за подаването им е до 15 февруари.
В оспорваната клавирна надпревара на Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ се включиха най-изявените и талантливи млади пианисти в България на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част на концертния подиум на НУМТИ „Добрин Петков“, талантливите младежи участваха в майсторски класове и творчески семинари,..
През 60-те години на ХІХ век, преди да стигне до откриването на Троя, тогава все още непрочутият Хайнрих Шлиман първо изследва острова на цар Одисей – Итака, където не намира нищо особено. После минава през Микена, градът на цар Агамемнон, а също и през Тиринт. Когато стъпва на егейското крайрежие на Турция, той първо отива в селото Бунарбаши,..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 1 2 . 07. 202 5 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Ърскин Колдуел. Божията нивица. 216 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Иън Макюън. Изкупление. 402 стр., 6А, Колибри, 2025. Капка Касабова. Анима. 480 стр., 7А, ICU, 2025. Сю Хинсенбъргс...
Националният музикален театър „Стефан Македонски“ отбелязва юбилейните 200 години от рождението на композитора Йохан Щраус – син с концерт-спектакъла „Кралят на валса“. Той започва от 21 часа тази вечер на сцената на Античния театър в Пловдив, където ще се качат оркестърът, балетът и хорът на Националния музикален театър. В програмата са..
Премиера на мултимедийния спектакъл на цигуларя Васко Василев „Пътешествието“ ще се състои тази вечер на Античния театър в Пловдив. Концертът е в програмата на фестивала Опера Оупън. Заедно с Oркестъра на Опера Пловдив, по покана на Васко в спектакълa ще се включат Pamela Nicholson (Памела Никълсън), пиано; Aurelio Martinez-Chico..