Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За 4 път сме с положително салдо в бизнеса с Германия


Ръководството на Българо – Германската търговска камара ще награди за 16-път фирми, допринесли  за същественото развитие на двустранните икономически отношения през последната година.

Германия е наш основен търговски партньор, затова и новините за състоянието на нейната икономика се следят много внимателно у нас. Особено предположенията за евентуалното и навлизане в рецесия.  В крайна сметка болшинството мнения се консолидираха около тезата, че става въпрос само за  „охлаждане“.

Засега няма онования да се тревожат българските контрагенти на немските фирми, коментира Митко Василев, ръководител на съвместната търговска камара.

Двустранният стокообмен за предишната година е над  7,8 милиарда евро. Той наистина очертава известно „охлаждане“ на германската икономика, но въпреки това надхвърля резултата от цялата предходна година и е пореден рекорд в стокообмена между двете страни. Прогнозите са за нов растеж на икономиката в рамките на 1 до три процента, каза експертът.

Традиционно силните отрасли във взаимния обмен са внос на автомобили, машини и авточасти, а ние изнасяме към Германия освен продукти на леката промишленост, вече и машиностроителна продукция.

За четвърти път от 1989 г. насам Германия ще има „дефицит“ в стокообмена с България, което означава, че нашият износ натам е повече, отколкото вноса, подчерта Митко Василев.

Гръбнакът на немската икономика са малките и средни предприятия, докато ние имаме още доста какво да желаем в тази посока, добави той.

По думите му, независимо от вече малката вероятност за изграждането на голям автомобилен завод у нас, окончателното решение все още не е взето.

Като голяма чест обаче можем да отбележим, че на финалната права останахме само ние с Турция, която е доказан авторитет в автомобилостроенето, изтъкна Митко Василев.

Сериозен проблем у нас обаче остава хроничната липса на квалифицирани кадри, което е директна пречка пред големите  германски инвестиции у нас, посочи той. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Чепеларе започва фестивалът EX ANTE

От днес до неделя в Градския парк на Чепеларе ще се проведе фестивалът EX ANTE. Инициатор е Георги Стоев , автор и водещ на подкаста за икономическо мислене EX ANTE по Радио Пловдив. Той съобщи, че ще очаква в трите дни приятели и последователи на подкаста за среща на живо с него и всички, които са участвали в създаването на трите сезона..

публикувано на 15.08.25 в 08:31

Безработицата в Пловдив при младите до 29 години се покачва

Как се движи младежката безработица в средата на лятото ?  В Пловдив експертите отразяват леко покачване на процента безработни, а в региона има спад. За новите програми финансирани от ОП "Развитие на човешките ресурси" и мерките на МТСП - научваме от  директорите на  Бюрата по труда в Пловдив  и в  община Марица   -  Иванка Власева  и..

публикувано на 15.08.25 в 07:05

Стотици поклонници в Бачковския манастир за Голяма Богородица

В навечерието на празника Голяма Богородица - 15-и август, в Бачковския манастир пристигат стотици поклонници от страната и чужбина. Те се включват в службите за утрешния храмов празник на манастирската църква „Успение Богородично“, където се пази чудотворната икона „Св. Богородица – Елеуса“.  За нея е отредено специално място - вдясно от..

публикувано на 14.08.25 в 17:28

Устойчиво позитивен е трендът в нагласите на хората за еврото

Стабилизиране на подкрепата за присъединяване на България към еврозоната отчитат данните от третото национално представително проучване "Присъединяване на България към еврозоната", проследяващо тенденциите при нагласите на гражданите и бизнеса в България по темата към този юли.  При гражданите съотношението на положително спрямо отрицателно..

публикувано на 14.08.25 в 12:00

Потребителската кошница трябва да определя и линията на бедност

КНСБ настоява да се промени методиката на определяне на линията на бедност. Според Теодора Пачеджиева - икономически анализатор на синдиката, в  момента тази линия се определя на база на общата инфлация, която излиза със забавяне. Предложената за 2026 година линия на бедност е 764 лева, но по думите на анализатора тя не е актуална.  "Проблемът..

публикувано на 14.08.25 в 11:37