Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С глоби или наказания няма да върнем децата в клас

Кричим и махалите в Пловдив първенци по деца извън училище. Какви са правилните стъпки за преодоляване на негативната тенденция – разговор с Асен Колев, член на Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси към Министерски съвет.

Асен Колев посочи, че няма да има промяна в ситуацията на този етап, защото санкциите за родителите не дават резултати. Той каза още: За пет неизвинени отсъствия да лишиш семейството от детски добавки, дават точно обратните резултати и този процес ще се задълбочи още повече.

Той даде пример с наказаните 300 семейства от квартал Столипиново, които получиха санкции за това, че не пускат децата си на училище. Предложението на Колев към РУО и МОН е да създадат анкетна група и да отидат при тези хора реално, за да се видят първопричините. Според него поне 120 от тези семейства имат реални социални проблеми. 

Когато стане въпрос за качество на образование има изключителни проблеми. Има ученици завършили 10 клас, те не могат да говорят три изречения български. Това не е проблем на родителите, това е проблем на всички нас, посочи още д-р Колев. Той предложи областният управител Дани Каназирева да привлече в областният съвет за образование трима специалисти от смесените райони, които да изтъкнат проблемите на децата в капсулираните училища. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28