Разговор за политическата зима с проф. Антоанета Христова, политически психолог. Говорим за вота на недоверие, за президента и главния прокурор и обратно по стълбицата на властта.
Проф. Христова посочи, че и Воля и Атака показаха ясно разочарованието си от липса на предложения от страна на БСП. По думите й: Тези пресмятания са известни и е ясно, че вотът няма да мине. Но трябва да се проблематизира ролята на политически вот на недоверие. Той се изчерпа по смисъла си, и ако се използва по този начин, той ще изгледа безсилен.
Воля не би могла на подкрепи вот на недоверие поради собствения си интерес. ВМРО също е в такава ситуация, те имат питания към собствения си капацитет, имаше и скандал с Каракачанов, който се изложи чисто имиджово при посещението си в САЩ, каза още проф. Христова.
Президент - главен прокурор: Ние имаме много повече въпросителни по това какво се случва между президента и прокуратурата, отколкото отговори. Впечатлението ми е, че от една страна имаме питане за измяна към отечеството, това е понятоето, което главният прокурор иска да се тълкува от КС. В същото време изтече инфомация за разговор, и тоай не показва теза за измяна,напротив тези диалози ни показват как едни мъже в униформа се занимават с това да запазят авторитет на една дама. Всеки е в ситуация на очакване.
По въпроса за отменените протести на БХРА, Христова каза, че всички управляващи в последните 10 - 15 години имат един сериозен проблем, и той е, че не могат да направят категорчна реформа, защото скачат едни хора, които искат да реализират реформата, или други, които са против. Много често правителствата избират да останат на спокойствие и да не реализират реформи, за да прокарват своята политика в по-спокойна среда. Ние сме в една спирала на липса за развитие, вероятно тя може да се прекъсне с много добра комуникационна стратегия на правителствата, които искат да тръгнат по пътя на реформите. България се нуждае от тях, заключи проф. Антоанета Христова.
Правителството трябва да се съобрази с исканията на хората, а народът няма да допусне да има ограничаване на дохoдите. Така Александър Загоров, конфедерален секретар на КТ Подкрепа, коментира каква политика по доходите трябва да води кабинетът „Желязков“. Той обясни, че за да се съгласят хората интересите им да бъдат пренебрегнати трябва..
Кои са знаковите думи на 2024-та година? Отговор дава Веселина Седларска , журналистка и писателка, която бе и член на журито за втория етап от проучването на платформата "Как се пише?". Доналд Тръмп е най-често споменаваното име, а Шенген е най-знаковата дума за 2024-та. Сред тях са също дубайски шоколад и санитарен кордон. "Трудно се родиха..
Доналд Тръмп започва днес своя втори мандат като президент на САЩ. Според политическия и икономически анализатор и бивш дипломат Илиян Василев от днес на практика започва периодът на реализъм в президентството на Тръмп. Досега имаше много място за намерения, импровизации, но от днес започва меренето на нетната текуща стойност като намерения и..
Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..
Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..