Промените в климата са съществено предизвикателство в управлението на водите. Сега процесите, които се наблюдават, показват нестабилност и тенденция към проява на екстремални явления – дълги периоди на засушаване, по-големи температурни амплитуди, екстремални наводнения, валежите не са такива, каквито ги помним преди години, подчерта инж. Никола Карнолски – представител на роководството на регионалната колегия на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране.
Новият екоминистър е намерил вярното решение, което приветствам – създаването на единен оперативен център, следящ нивото на язовирите. Наистина това е необходимо, за да могат управленските решения да идват от едно място, защото сега управлението на водите освен в МОСВ е задача и на още няколко министерства и комуникацията между ведомствата е много затруднена.
В последните години в професионалните организации се наблюдава застрашително намаляване на инженерните кадри със специализация във водния сектор. Това се обяснява с липсата на мотивация у младите хора да се обучават. В Университета по строителство и архитектура в момента се обучават едва 4-5 студента по специалността „Хидростроителство“, които са изключително недостатъчни за мащабите на страната и нуждите й.
Водната секция на регионалната колегия сме 140 човека, но от тях само 10-15 са със специалност „Хидротехническо“ и „Хидромелиоративно строителство“, имащи професионално отношение към язовирите, строителството на диги и отводнителни системи. Те не могат да покрият всички сектори.
Има очевидна необходимост от повече експлоатационни предприятия, които да се грижат за малките язовири и речните съоръжения. Положението е трудно и не може да се намери за него еднозначно решение.
Интервюто – от звуковия файл:
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..
В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава. Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..
Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..