симфония №5 от Бетовен и Клавирен концерт №5 "Императорски".
Преди полета от Бирмингам за Пловдив, в интервю за Радио Пловдив, Емануил Иванов сподели, че е щастлив от поканата отново да свири пред пловдивска публика. Каза още, че не е очаквал такъв успех, независимо от престижните международни награди, които има.
Бетовен е такова явление, че е част от нашето творческо ежедневие. Концертът №5 на Бетовен, освен празничното настроение е много дълбока творба, откъм внушение и съдържание. Стремя се конкурсите и наградите да не са самоцел, а част от развитието на един артист. В наше време конкурсите и наградите са необходимо стъпало за една кариера. Старая се да поддържам контакт с моите учители. Имам щастието да уча в академия, където всичко е на много-виско ниво. Това е място, което е изключително полезно за мен, на този етап от развитието ми.
Животът му в Англия е с посветен на музиката. Той сподели, че е щастлив от възможността, която има в академията в Бирмингам, тя е в нова сграда, с високи технологии, отлични инструменти и преподаватели. Въпреки че музикантите са самотни хора, съм щастлив.
Изключителният 21-годишен пианист е завършил Езиковата гимназия "Бертолд Брехт" в Пазарджик. Негова учителка в родния му град е Галина Даскалова, а в София учи при проф. Атанас Куртев. В колекцията си има голям брой награди от национални и международни конкурси. От есента на 2018 г. е студент в Кралската консерватория в Бирмингам при Паскал Немировски и Антъни Хюит.
Лауреат е на награди от конкурси като: „Скрябин-Рахманинов”, „Лист-Барток”, „Млади виртуози”, „Дину Липати” и др. През 2019 г. става лауреат на Втора награда от международния конкурс "Казагранде" (Терни, Италия), а няколко месеца по-късно става носител на Първа награда на конкурса "Феручо Бузони" (Болцано, Италия) - един от най-престижните клавирни конкурси в света.
Интервюто с пианиста Емануил Иванов е в звуковия файл.Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..
В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..
„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..
Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..
Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности; Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..