Към политическите теми - анализ на политолога доц. Светослав Малинов. За дебатите по оста "главен прокурор - президентство", за съдия Миталов и другите след него, санкционирани от САЩ заради корупция. Питаме и за еврото - след апокалиптични прогнози за валутния курс след влизане на страната в еврозоната.
Доц. Малинов каза, че сега в центъра на вниманието е всичко свързано с темата "главен прокурор - президент", а не би трябвало.
Първо, ако приемем по същество новата позиция на Румен Радев, че снема доверие от правителството, то вглеждайки се назад в годините можем да кажем, че това е неговата позиция по принцип. Можем да се догаждаме какво точно го е принудило да излезе с този псевдодраматичен тон и да обяви, че сега се е случило нещо, което ние отдавна знаем. Ходът му не беше сполучлив, но разбира се той отговаря на очакванията на много български гражадни, които са недоволни от правителството, но не виждат в опозицията истинска алтернатива. Президентът става лидер на някакви граждани, които обаче по никакъв начин политически не може да води нанякъде. Негативите са повече от позитивите за тази позиция.
Българите имаха възможност на местните избори много директно да кажат мнението си за правителството. Доверието намалява, но няма да предизвикват предсрочни избори. Вотът беше ясен като послание, никакъв ентусиазъм за ГЕРБ, ще се търси алтернатива, в този смисъл излизането на улицата може да бъде от конкретни групи, засегнати от решения на правителството.
Съдия Миталов и САЩ: В няколко бивши комунистически държави има такъв списък, и има хора, които са в него. Това тепърва ще става и в България. Добре е, че този магистрат беше осветлен, за да има разследване за него. Много хора обаче в момента са разочаровани, нека видим ще има ли продължение.
Активностите на главния прокурор: Има фалстарт в цялата работа. Например Васил Божков не е в България и човек се пита, след като става въпрос за такива големи размери за злоупотреби, корупция, укриване на данъци, такси, как е възможно да не бъдат мерки и такъв човек да напусне страната. Големината на сумите хвърлят директно подозрение върху правителството и към финансовия министър. Става дума за период от минимум седем-осем години назад.
Еврото и България: Българинът все по-малко се страхува от преминаването към еврозоната. Все повече българи държат спестяванията си в евро.
Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..
Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..
В последния епизод от сезона поглеждаме към историята, а и към бъдещето, през очите на едно момиче на 15. Гостува ми дъщеря ми Никол Стоева, която ми каза, че е открила в книгата на Ювал Ноа Харари “Сапиенс” начин на мислене, а не само факти и дати. Харари критикува склонността да гледаме на историята като на линеен разказ, при който резултатите..
България е единствената държава в Европейския съюз, в която биомаркерната диагностика в онкологията не се заплаща с публични средства. Недопустимо е заплащането на биомаркерната диагностика от НЗОК да продължава за поредна година да се отлага, докато десетки пациенти се борят за живота си и достъпът им до иновативна терапия зависи от тов дали..
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..