Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ревизията на приватизацията е само за морална утеха

КНСБ стана на 30 години.  Синдикалните й членове са 300 000, а най- голямото постижение за тези години е, че синдикатът заяви ясна претенция и остана незаобиколим фактор във всички предизвикателства на прехода, каза в предаването „Ден след ден“ лидерът на синдиката Пламен Димитров.

В биографията на прехода той открои две реформи, които не са се случили успешно за хората - това са смяната на собствеността и здравната реформа. Положителната промяна е  реформирането на трудовото законодателство. Дори фактът, че то не се харесва от някои неолиберални кръгове, че е добро по отношение на правата на работниците и безопасните условия на труд.

Синдикалистът обяви, че е умерен оптимист за изхода на акцията за ревизия на приватизационните сделки от страна на главния прокурор. По думите му максимумът на очакването е хората да получат някакво морално възмездие.

По отношение на предстоящите каузи на синдиката Пламен Димитров посочи, че България има нужда от иновативни решения по демографската политика. Например данъчното облагане за младите семейства и стимули за българските граждани, които са в чужбина. Няма нужда да внасяме просто работници. Тези хора могат да припознаят България като своя родина.

Втората тема е реформата в разпределението в начина по който добавената стойност стига да хората като разпределение на доходите. Това може да стане през  колективното трудово договаряне. Богатите страни разпределят печалбата справедливо, а при нас това не става не става и хората се чувстват онеправдани.

КНСБ ще настояват и за задължителни „червени линии“ в „зелената сделка“ , която готви Европейският съюз.  Имаме предложения и трябва да сме готови с тях да м. март, за да защитим производствата си, защото след това ще е твърде късно.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39