Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Левски означава, че все пак имаме бъдеще!

Защо, въпреки единодушното обединение около личността и подвига на Васил Левски, поне на този ден, днес отново сме разделени за всичко?  

Може би, защото и тогава, когато великият гений е отдал живота си, ние също сме били разделени. Но все пак, не можем да твърдим, че неговото време е било велико, а нашето – мерзко, коментира известният историк проф. Андрей Пантев.

Левски е самотник като всички легендарни герои. Преклонението пред тях става доста по-късно, показва историята.  

Левски умира нещастен. Все пак, имал е такава съдба, поради която не е доживял да види сбъдната мечтата си.  Защото има много примери на доживели, но разочаровани герои. Апостола също се е питал – дали си струва? Героите също са човешки същества. 

Но Левски става идол, именно защото не се е „реализирал“ след Освобождението. Не можем да си го представим като депутат, министър, губернатор...  Затова той остава мъченик, емблема и герой, пред който се прекланяме. Неговата тиха дейност е неговото величие, а не ако беше, примерно, като Робин Худ, каза проф. Андрей Пантев.

Все пак, има я България, а този свят човек е събрал в себе си най-възвишеното от онази епоха. Левски означава, че все пак имаме бъдеще, не сме чак толкова за себеомерзение.

И, може би, нашите внуци някой ден ще направят нещо, за което ние ще ги гледаме „от небето“ с одобрение и дори възторг, завършва с надежда големият български историк. 

Цялото интервю на Антоанета Петричанска с проф. Андрей Пантев е в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Правителството го чака серия от вотове, но "керванът ще върви"

И вторият вот на недоверие към кабинета „Желязков“ – за провал в борбата с корупцията – беше неуспешен. При първото гласуване вотът беше подкрепен от 71 депутати. „Против“ него бяха 131. Нито един народен представител не се въздържа. Стигна се до повторно гласуване на вота на недоверие, при което резултатът беше: 72-ма народни представители „за“,..

публикувано на 17.04.25 в 16:44
Петър Мишев от КНСБ

Около 113 лв. средно ще струва трапезата за Великден

Преди великденските празници каква храна купуваме и с колко е тя по-скъпа от миналогодишната? Има ли ръст или пък спад в търсенето на традиционните за великденската трапеза агнешко, козунаци и яйца? Темата коментира Петър Мишев,  финансов анализатор от Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. Има известен ръст на..

публикувано на 17.04.25 в 16:00

Католиците от Раковски се готвят за Великден

Най-голямата католическа общност в България, живее в района на град Раковски и околните селища. С наближаването на Великден се усеща и празничното настроение. За това допринася пъстрата украса, поставена в паркове и на площадите, която радва малки и големи и създава настроение.  Католическият Великден е съпътстван и от разнообразни обичаи, които..

публикувано на 17.04.25 в 10:37
Петър Чолаков

Правителството ще се задържи поне до конвергентния доклад

Правителството за момента изглежда стабилно и ще се задържи поне до конвергентния доклад. Това коментира политологът Петър Чолаков преди гласуването на втория вот на недоверие за кабинета Желязков.  Подчерта обаче, че макар този вот да не мине предстоят интересни политически обрати и не трябва да се пренебрегва, че отношенията между Борисов..

публикувано на 17.04.25 в 09:37

Българите грешно разбират поклонническия туризъм

Българите грешно разбират поклонническия туризъм, тъй като са християни само по празниците. Това не ни прави поклонници, а търсачи на разнообразие през почивните дни.  Това каза  Любомир Попйорданов, екскурзовод и основател на Българска асоциация за алтернативен туризъм.  Аргументира се с това, че се ходи само, за да се запали свещичка, докато в..

публикувано на 17.04.25 в 09:00