Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Ахавни Кеворкян представя книга за дедите си

В деня на майчиния език д-р Ани Кеврокян представя книгата си „Наследството на Текирдах”. В  хайета на Балабанова къща в Стария Пловдив от 18 часа за нея ще говорятписателката Елена Диварова и Донка Налбантова от „Старинен Пловдив“.

Това е пътуване по литературно-документалната нишка на миналото, в което разказът за дедите ми, депортирани от градчето им Текердах през 1915-та година, се преплита с аромати и вкусове от напуснатата родина – разказва д-р Кеворкян, пловдивчанката, която предава на поколенията след нея наследството на дедите й от Армения със съзнанието, че нейните корени вече са в Пловдив.

Майката и езика са на едно и също ниво в човешката душа – допълва авторката пред радио Пловдив в деня на майчиния език 21 февруари. Тя разказва, че баба й я научила как трябва да се обича, как трябва човек да се врече веднъж завинаги и всецяло, как се отдаваш на един човек и вървиш с него по пътя, независимо дали е труден или лесен.

Видях как тази жена, която беше безумно изтощена от неговото дълго боледуване и от целия тежък живот, който са водели, тя седна да точи баклава и каза: Изчакай да те изпратя, както е ред, по достойнство и ред, мъжо, с всички салтанати. 

За тази възрастна жена и съпругът й, преживели две световни войни и депортацията, Пловдив е станал пристан. Тук преживяват и Втората световна война, напомня д-р Кеворкян, и споделя личния си урок:

По-скоро жертви са тези, на които душите бяха строшени на много малки парченца. За мен най-болезнен е споменът за тъжните очи на тези хора, които таяха болката си – те не говореха много за това какво се е случило там, пазеха го, сякаш да не се повтори.

Д-р Ахавни Кеворкян казва, че затова и тя се опитва да няма нещастни хора, деца, които живеят без родителите си и „скършени клони“.

Още за „Наследството от Текирдах“ може да чуете в интервюто с д-р Ахавни Кеворкян в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Разговор за предхристиянските вярвания в "Срещите"

Тази събота СРЕЩИТЕ ви предлагат разговор с Петко Атанасов за предхристиянските вярвания на българите.  Един изключителен период, който ни обяснява много. Слушайте.  Струва си.

обновено на 01.06.24 в 10:13

Широка лъка пее, свири и танцува

Смолянското село Широка лъка се готви да посрещне млади певци, музиканти и танцьори, които са се записали за участие в Националния фолклорен конкурс.  Той ще се проведе днес и утре,  а организатор е Националното училище за фолклорни изкуства "Широка лъка". Конкурсът под наслов "Широка лъка пее, свири и танцува" се провежда за шеста поредна година..

публикувано на 01.06.24 в 09:02

Спектакълът „Одисей“ покорява Гърция

Спектакълът „Одисей“ на пловдивския Драматичен театър вчера и днес се играе на сцената на общинския театър в Пирея. Как продължава сценичният живот на този забележителен проект и как го оценява гръцката публика - за това e разговoрът с Десислава Шишманова, автор на едноименния документален филм за спектакъла. „Този спектакъл е феномен, който..

публикувано на 31.05.24 в 16:53

"Attract- Привличане" в Малката базилика на Пловдив

Васко Георгиев определя себе си като "различен" млад човек, ще добавим и много амбициозен. Роден е в гр. Варна, но на 6 годишна възраст се премества в Пловдив. Различно е и детството му. Израства  в социални домове за деца, лишени от родителска грижа. По-голямата част от крехките си години прекарва в ДДЛРГ „Рада Киркович“. През 2008г. напуска дома и..

публикувано на 31.05.24 в 14:45

Екатерина Костова представя новия си роман в ПУ

Екатерина Костова ще представи новия си роман „Време. Кръв. Пясък.“ в 6-а аудитория на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ тази вечер, от 18 ч. По време на премиерата главният редактор на вестник „Пловдивски университет“ Тильо Тилев ще връчи на авторката почетната титла „Доктор хонорис кауза“ на вестника. Новият роман на..

публикувано на 31.05.24 в 06:34