Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шефката на Басейнова дирекция на съд за безстопанственост

| обновено на 25.02.20 в 16:46
Снимка: Екатерина Костова, Радио Пловдив

Прокуратурата повдигна обвинения за безстопанственост на директорката на „Басейнова дирекция“- Пловдив Цветелина Кънева. Тя е обвинена за това, че не е предприела необходимите по закона мерки за ликвидиране на незаконния сондаж в Захарния завод в Пловдив. 

Кънева бе задържана вчера в зрелищна акция на маскирани полицаи във ведомството.

„На практика заводът е работил, без да плати на държавата и капка вода“ – заяви окръжният прокурор Румен Попов. Той допълни, че дебитът на сондажа бил 26 литра в секунда, като само за миналата година щетата, нанесена на държавата, е за около 60 хил. лева. Няма данни и за това от коя година действа сондажът.

През декември 2018 г. „Басейнова дирекция“ е съставила две наказателни постановления от по 2000 лева на Захарния завод заради незаконния сондаж. Наказателните мерки са платени коректно от представител на фирмата. След това обаче не са предприети никакви действия, както изисква законът, за ликвидирането на незаконния сондаж или за неговото легализиране.

„Така на практика цялото производство на Захарния завод се е осъществявало с незаконна вода, за която не е плащано нито лев на институциите“ – коментира прокурор Попов.

„Ако бяхме оставили нещата така - и прокуратурата, и полицията щяхме да се включим в тази престъпна безстопанственост, която ощетява държавата“ – заяви Попов.

Ако обвиненията срещу директорката Кънева се докажат, тя може да лежи в затвора до 6 години.

„Още 40 фирмени обекта са с подобни незаконни сондажи в Пловдивска област. Предстоят още проверки в тази сфера“ – изтъкна прокурор Попов. 

По- рано днес министърът на околната среда и водите Емил Димитров остро критикува начина, по който вчера бе задържана Цветелина Кънева.  "Браво, че там имаше въоръжени мъже, предполагам, че тази жена с химикалката е могла да застреля някого или да бъде терорист", заяви той и добави, че "само танк липсваше, ама това понеже не са имали в Пловдив"





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Шест месеца затвор за насилник, пребил възрастните си родители

6 месеца затвор получи 44-годишен мъж от Пловдив за нанасяне побой на родителите си в условията на домашно насилие. Следствието е установило, че на 5 ноември агресорът е нанесъл удари с юмруци на 70-годишната си майка и на 73-годишния си баща в общия им дом. Възрастната жена получила контузии по главата, гърба и гръдния си кош, а съпругът и бил..

публикувано на 07.11.25 в 15:17

Две фирми искат да доставят коледна украса за Пловдив

Две фирми подадоха оферти за доставка на коледната украса на Пловдив.  И двете са под максималната цена на заданието на общината от 250 000 лева без ДДС.  Благоевградската фирма „Раро ивентс“ предлага да го изпълни за 219 500 лева, а втората оферта е от гръцка фирма за производство на  осветително оборудване и е за 203 299 лева без ДДС. В..

публикувано на 07.11.25 в 15:11

На 10 ноември отварят частично пътя Девин - Кричим

Частично отварят за движение пътя Девин-Кричим в първия час на 10 ноември, понеделник. Това заяви зам.-областният управител на Смолян Красимир Даскалов, който инспектира ремонтните дейности.  Припомням, че движението беше напълно спряно заради пропаднала каменна плоча. Това се случи след като проливните дъждове през май тази година активираха..

публикувано на 07.11.25 в 15:09

Отличиха полицаи за професионалния им празник

161 служители на ОДМВР – Пловдив са отличени за проявена инициативност, постигнати високи резултати в своята работа по повод професионалния празник на полицията – 8 ноември а Архангелов ден.  С „Почетен знак на МВР“ III степен от министъра на вътрешните работи Даниел Митов е удостоен старши инспектор Николай Тодоров, началник на група в сектор..

публикувано на 07.11.25 в 14:02

Три нови жп спирки и естакада ще има по бул. "Копривщица"

Железопътна линия ще свърже летище Пловдив с Централна гара през гара Крумово. Това стана ясно по време на среща на екипи от Националната компания Железопътна инфраструктура при кмета на Пловдив Костадин Димитров. В срещата участваха и Емил Манчев, зам.-ръководител на проекта за модернизация на жп възел Пловдив, зам.-кметът Хакъ Сакъбов и главната..

публикувано на 07.11.25 в 13:59