Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Църквата "Св.Димитър" в село Паталеница е шедьовър


През 1956 г. църквата църквата "Св.Димитър" в село Паталеница  обявена за архитектурен паметник на културата с национално значение, а през 1971 г., след проучването на изключително ценните стенописи – и за художествен паметник на културата с национално значение.

 Църквата   е уникална със своята археология и история  - на повече от 900 години е. Наричат я Каменната църква. Стенописите в църкавата са шедьоври, разказва Любка Тодорова, уредник в  Исторически музей Пазарджик отдел "Археология". 

 Тя припомня,  че отнасят строителството и към ХI, но I все още няма  точна дата за строителството на църквата , всичко публикувано е като  предположения, а не  научни доказателества.

 Според един от изследвателите от 60-те години, акад.Митяев, църквата е строена през периода ХIІІ - ХIV век. 

Проф. Атанас Божков предполага,  че църквата е от края на ХII  век. Други изследователи я датират  ХI - ХII век. 

Според една от легендите ,  преди идването на турците, за да я  запази , населението на Паталеница я засипва с пръст, за да се куртулиса / запази / и оттам идва  и   името"Света Куртулещица“.  Стефан Захариев в своята книга „Географико-историко-статистическо описание на Татар-Пазарджишката кааза“, издадена във Виена през 1870 г. пише ,че църквата е изградена от дукс Григорий Куркуа през царуването на гърците и че селяните я наричат „Света Куркулещица“, което е изкривено от Куркуа.

Стенописите са наистина впечатляващи, ясно се разчитат около 80 сцени. 

През 60-те години при пристрояването на нов притвор, някои от стенописите са замазани с варова мазилка и блажна боя, но с течение на времето  варовата мазилка  се напуква, и след реставрация  красотата им грейва. Истински шедьовър.  Невероятно красиви.

 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

„Пътешествията на един художник“ в НБ "Иван Вазов"

След изключително успешната премиера в Бургас, София и Перник,  бургаския художник маринист Светозар Арнаудов – Зари ще представи „Пътешествията на един художник“ и пред пловдивската публика в НБ "Иван Вазов" в петък , заедно с редактора на книгите си – журналистът Христина Чопарова. Събитието ще се осъществява със съдействието на сдружение..

публикувано на 20.02.25 в 09:32

Гергана Балабанова показва "Отвъд погледа" в "Лабиринт"

Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..

публикувано на 18.02.25 в 13:13

Среща с поета Кръстьо Раленков в "Петното на Роршах"

Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете,  Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл.  Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година.  Модератор ще бъде..

обновено на 18.02.25 в 06:30

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ в Раковски.

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски.  Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев.  В експозицията ще бъде показан  и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България. 

публикувано на 18.02.25 в 06:30

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53