Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епископ Арсений отслужи молебен в катедралния храм на Пловдив

Призвани сме днес, тук и сега, наред с Христовата вяра, да съхраним и Родината, каза Знеполският епископ

В Пловдив празничната програма за честването на 142 години от Освобождението на България започна с молебен в катедралния храм „Св. Богородица“, отслужен от Викарен епископ Арсений

В църквата бяха кметът Здравко Димитров, Дани Каназирева, областен управител на Пловдив, както и председателят на общинския съвет Александър Държиков. На службата присъства и генерал - майор Явор Матеев, командир на Пловдивския гарнизон, районни кметове и десетки граждани. 

В словото си след молебена епископ Арсений подчерта, че отечество е една от най-свидните думи в нашия език. Знеполският епископ попита защо гасне родолюбието на днешните българи, също така той открои, че днес е време на разграждане и разпад. 

Политици днес си служат с патриотична  фразеология, в стремежа си да постигнат политически изгоди, посочи още епископ Арсений. Питаме се, къде да намерим чист извор на родолюбие, в същото време много българи са забравили, че църквата е майка, а не слугиня на националното осъзнание, посочи още Арсений. 

Поради ортопедично заболяване не присъства Митрополит Николай, както бе предварително обявено в програмата.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Засилено полицейско присъствие заради мача Ботев - ЦСКА

Областната дирекция на МВР  предприема  мерки за осигуряване на обществения ред заради футболната среща между отборите на Ботев и ЦСКА , която започва в 15 часа на стадион "Христо Ботев".  Дежурни патрули ще реагират на сигнали за евентуални противообществени прояви. При необходимост, от 11 до 19 часа,  ще бъде спирано движението ще бъде спирано..

обновено на 22.02.25 в 09:09

Повече автобуси се движат до траурните паркове на Задушница

Днес е първата голяма Задушница, която отбелязва Православната църква - Месопустна.  В съботния ден срещу Месни заговезни всички българи извършват помен в чест на мъртвите на голямата Задушница преди Великия пост.  Името "Задушница" произлиза именно от значението на този ден – молим се „за душата” на починалите. Община Пловдив осигурява днес..

обновено на 22.02.25 в 09:09

В Златоград избраха най-доброто вино с празника "Трифониада"

Над 80 любители винопроизводители от цялата страна и три бутикови винарски изби участваха в конкурс за най-добро вино в Златоград.  Празникът "Трифониада" се проведе за 18-та поредна година.  В категорията „червено вино“ първи е Николай Георгиев от село Крумово. А в категорията „бяло вино и розе“ най-доброто вино е на Пламена Филипова от село Симид,..

публикувано на 22.02.25 в 09:08

Карнавали гонят злото с чанове , огън и хоро в Дедево

Ден преди големия християнски празник Месни заговезни маскарадно настроение ще превземе село Дедево в община „Родопи“. На площада в селото в 12 часа се събират карнавали (кукери), които със звън на чанове да прогонят злото и зимата и да дадат път на здравето и добруването. На маскарадно дефиле жури ще удостои Карнавал №1 със специалния..

публикувано на 22.02.25 в 08:45

Ново огнище на птичи грип в област Пловдив откри БАБХ

Трето огнище с птичи грип е открито в Пловдивска област, предприемат се всички действия за ликвидиране на заразата След фермата в Асеновград, където в началото на месеца бе открита заразата, тя вече е разпространена и в землищата на с. Манолско Конаре, община „Марица“ и в животновъден обект за отглеждане на патици в с. Боянци.  „Възможно е възникването..

публикувано на 21.02.25 в 18:41