Лео Бакеланд, ето кой. Този белгийски химик и изобретател промени света, като го вкара в пластичната епоха. Но споменатите устройства са от пластмаси, не от бакелит – ще възразят някои. Те може и да не знаят що е бакелит, но им предлагам истинското химическо име на този материал - поли оксибензил метилен гликолан хидрид. Да, дори най-заклетият химик не би го казал, без да трепне, така че дума „бакелит” добре го замества. Макар че и тя върви към забрава, заместена от по-общото - „пластмаса”.
Но именно „бакелит” през 1907 Лео Бакеланд нарича материала, получен при смесването на фенол с формалдехид. Да, дава му своето име, защото се гордее с постижението си. Той знае доста сфери, за които новият материал е подходящ и ще донесе куп пари. Говорим за най-новите индустрии тогава – телефони, радиоапарати и други устройства, компоненти за електротехника, автомобилостроене, военна промишленост.
Е, отначало дори самият изобретател не си представя всички приложения, които после, особено след ВСВ, ще имат пластмасите. Но бакелитът е първата и практически единствената пластика до войната. През 20-те и 30-те години, докато Бакеланд е още жив, неговото изобретение завладява Земята. След това, с първите космически апарати, синтетичната пластмаса завладява и Космоса.
Бакелитът се предлага от химическата индустрия като материал за моделиране, лепило, лак. Високата му устойчивост на топлинни, електрически и химически въздействия го правят прекрасен изолатор. Формоването му е лесно, отначало той дори се ползва за билярдни топки, а после отива наистина навсякъде – от картечница, до мундщук на саксофоните, от копче до прибори за хранене, от фигурки за шах, до детски играчки. Красотата на този синтетичен материал го отвежда в сферата на изкуството и стила арт деко, попада и в твърде претенциозния свят на бижутерията. Още през 20-те години Коко Шанел включва в колекциите си бакелитови гривни, а някои майстори поддържат традицията и досега.
Имам ярък детски спомен за едно най-обикновено, но всъщност доста красиво, черно бакелитово радио в къщи. Завиждах на баща ми прекрасната кафява бакелитова кутия, в която държеше приборите си за бръснене. Щом пропуших, използвах старо цигаре, което изглеждаше от кост, но беше от бакелит. Изобщо, бакелитът е наистина универсален материал и неслучайно през 1993 Американското химическо общество го обявява за „национална историческа забележителност”. И това е, въпреки всички негативи, свързани с понякога твърде тежките замърсявания на околната среда, които пластмасите носят. Доста тежки химически миризми изтърпява и Лео Бакеланд, докато намери формулата за производството на бакелита. Но той е свикнал, прави го цял живот.
Бакеланд е роден в Гент през 1863, но фамилията е холандска и означава”Земя на маяците”. Баща му е обущар, който не може да чете и не разбира защо му е на малкия да учи. До 13 Лео хем ходи на училище, хем е чирак в работилницата. Майка му обаче, която е домашна прислужница, го насърчава. Лео завършва държавно училище, а после завършва Общинското техническо училище с медал по всички 4 предмета - химия, физика, механика и икономика. Семейството няма пари, но заради успехите управата на града му отпуска университетска стипендия. В университета Бакеланд специализира химия и една от причините за това е огромният му интерес към фотографията. На 21 прави докторска дисертация, 2 години преподава в Брюж, но през 1889 университетът в Гент му предлага място на асоцииран професор. Лео приема, но не само заради науката, а защото там е любимата Селин Суортс. Те скоро се женят и имат дълъг и щастлив живот. Цял живот Селин, освен че създава прекрасна домашна среда, е пръв помощник на Лео както в лабораторната му работа, така и по-късно, при организацията и управлението на производствените му фирми.
След сватбата семейство Бакеланд съчетава медения месец с научния интерес. Две години по-рано той печели първа награда по химия в конкурс и получава финансиране за проучвателно пътуване в големи световни университети. Сега те обикалят Лондон, Оксфорд, Единбург и спират за по-дълго в САЩ. Умниците там обаче не искат да изпуснат младия и талантлив европейски химик и му предлагат съблазнителна работа в една от най-големите фабрики за фотографски материали.
После обаче Лео напуска, става независим изследовател и консултант, и измисля фотографската хартия „Велокс”. Тя прави светлосенките много нюансирани и се проявява и на изкуствена светлина. Бакеланд започва производство с двама съдружници, хартията се налага на пазара, а когато Кодак решава да купи бизнеса, Бакеланд получава 215 хиляди долара, около 6 милиона днешни. Тоъ си купува имението "Snug Rock” на река Хъдзън и си оборудва лаборатория, където, след 7 години къртовски труд и обезсърчаващи опити, открива бакелита.
Отначало се сблъсква с проблем. Лео иска само да продава патента, не да организира самото производство и търговията с бакелит, но е принуден. Големите производители разбират перспективите пред новия материал, но никой не е достатъчно гъвкав, за да се преустрои бързо. Бакеланд се заема и през 1910 се ражда известната „Бакелитова корпорация”.
Така на по-стари години Бакеланд вече може да се отдаде на своите хобита, които, освен химията, включват автомобилизъм, яхтинг и градинарство. Той купува голямо имение във Флорида и от градините изпраща екзотични плодове на приятели в Ню-Йорк. Но се затваря и се превръща в ексцентрик, който се храни само с консерви и на моменти се държи като безумец.
Всъщност, наистина не е с всичкия си – резултат от тежката деменция, която не прощава дори на богатите и умните. Синът му, който трябва да наследи огромната корпорация за бакелит, няма никакъв интерес към науката или бизнеса, така че през 1939 Лео продава всичко и се пенсионира, но скоро го настига сърдечният удар. Бакелитът обаче остава жив.
В Народна библиотека „Иван Вазов“ тази вечер ще се открие изложба на Дафи Парталска. Художничката ще представи Метода Зентенгъл за рисуване на структурирани и повтарящи се модели от дъги, линии, кръгове и елипси, съчетани в сложни плетеници. Методът е разработен от Мария Томас и Рик Робъртс преди 20 години, като начин за релакс и..
На 14 май от 18,00 часа в къща музей "Христо Г. Данов" ще се състои премиерата на "И аз слязох" от Владимир Зарев. Книгата ще представи Младен Влашки. "Никога не съм изпитвал такова вълнение. Вълнението ми е огромно по две причини. Първата, защото, ако Бог не реши нещо друго, това ще е последният ми роман. И втората, която е още по-важна, е..
Един от най-значимите фигуративни художници на нашето време открива изложба в Пловдив тази вечер. Днес от 18 часа, в Зала „2019“ към ГХГ - Пловдив на ул. „Гладстон“ 32, ще се състои официалното откриване на изложбата „Връзки“ на световно признатия художник Бахрам Хаю (Bahram Hajou). Българската публика ще има възможност да се запознае за първи път..
Пети век преди новата ера в Древна Гърция е препълнен с хора и събития, които до голяма степен определят мисленето и развитието на цялото човечество, включително до наши дни. Софокъл преживява почти целият този век, участва в много тогавашни събития, познава много тогавашни хора. Но още по-важното е, че всички не само тогава, но и сега, познават него,..
Неда Узунколева представя дебютния си роман „Днес не ми се излиза“ в Клуб „Петното“ в Пловдив. Премиерата се организира от издателство Рива и литературен фестивал „Пловдив чете“. „Днес не ми се излиза“ е впечатляващо уверен дебют. Написан енергично, бунтарски, почти по мъжки, с животворна ирония и плътни изречения, романът на Неда..